TüRKİye cumhuriyeti’NİN 26. Başbakani ahmet davutoğLUYüklə 101,07 Kb.
tarix15.01.2019
ölçüsü101,07 Kb.
#96886

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN 26. BAŞBAKANI AHMET DAVUTOĞLU

Halkoyuyla 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın yerine Ak Parti Genel Başkanlığı’na getirilen Ahmet Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin 26. Başbakanı oldu. Davutoğlu ayrıca, Cumhuriyet tarihinde profesör unvanına sahip 7. Başbakan…

Türkiye Cumhuriyeti’nde kurulduğu 1923 yılından bugüne 91 yılda toplam 11 cumhurbaşkanı, 61 hükümet ve 25 başbakan görev yaptı. Başbakanlık görevine bazı isimler birkaç kere seçilirken, bazı isimler sadece bir dönem hizmet edebilme fırsatı buldu.

3 Mayıs 1920’den itibaren Mustafa Kemal Atatürk, ardından sırasıyla Fevzi Paşa (Çakmak), Hüseyin Rauf Bey (Orbay), Ali Fethi Bey (Okyar) da Cumhuriyet öncesi Türkiye Başbakanları olarak görev yaptılar.

12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümeti kurma yetkisini verdiği Ahmet Davutoğlu, 62. Hükümeti oluşturarak, Türkiye Cumhuriyeti’ne Başbakanlık yapan 26. devlet adamı oldu.

Davutoğlu, 26 Şubat 1959'da Konya'da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Ekonomi Bölümlerinden mezun olan Başbakan Davutoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde Yüksek Lisans, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde de doktorasını yaptı.

Malezya International Islamic University'de çalışmaya başlayan ve Üniversitenin Siyaset Bilimi Bölümü’nü kuran Ahmet Davutoğlu, bu bölümün başkanlığını da yürüttü… Dış politika konusunda çok sayıda eseri bulunan Başbakan Davutoğlu, İngilizce, Almanca ve Arapça biliyor. Davutoğlu, evli ve 4 çocuk babasıdır.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ

BAŞBAKANLARI:

İsmet Paşa (İnönü), Ali Fethi Okyar, Mahmut Celal Bayar, Refik Saydam, Ahmet Fikri Tüzer, Şükrü Saraçoğlu, Mehmet Recep Peker, Hasan Saka, Şemsettin Günaltay, Adnan Menderes, Cemal Gürsel, Suad Hayri Ürgüplü, Süleyman Demirel, Nihat Erim, Ferit Melen, Mehmet Naim Talu, Mustafa Bülent Ecevit, Sadi Irmak, Bülent Ulusu, Turgut Özal, Yıldırım Akbulut, Ahmet Mesut Yılmaz, Tansu Çiller, Necmettin Erbakan, Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan.HALKIN SEÇTİĞİ İLK CUMHURBAŞKANI GÖREV BAŞINDA

Türkiye Cumhuriyeti’nde ilk kez halkın oyuyla Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da doğdu. Erdoğan, 1965 yılında Kasımpaşa Piyale İlkokulu'ndan, 1973 yılında ise İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu ve fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma aldı. Öğrenimine Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi'nde devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu okuldan 1981 yılında mezun olarak hayata atıldı.

27 Mart 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, 12 Aralık 1997'de Siirt'te halka hitaben yaptığı konuşma sırasında okuduğu şiir nedeniyle hapis cezasına mahkum edildi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine son verildi.

Recep Tayyip Erdoğan, 4 ay kaldığı cezaevinden çıktıktan sonra 14 Ağustos 2001'de Adalet ve Kalkınma Partisi'ni (AK Parti) kurdu ve Kurucular Kurulu tarafından AK Parti'nin Kurucu Genel Başkanı seçildi. 9 Mart 2003'te Siirt milletvekili yenileme seçimine katılarak, oyların yüzde 85'ini alan Erdoğan, 22. Dönem Siirt Milletvekili olarak parlamentoya girdi. 15 Mart 2003 tarihinde Başbakanlık görevini üstlenen Recep Tayyip Erdoğan, 22 Temmuz 2007 Genel Seçimleri’nin ardından da Türkiye Cumhuriyeti’nin 60. Hükümeti’ni kurdu ve tekrar güvenoyu aldı.

Recep Tayyip Erdoğan, 12 Haziran 2011 seçimlerinde de yüzde 49.8 oy alarak 61. Hükümeti kurdu.

2010 yılında yapılan Anayasa değişikliği ile Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos 2014 Pazar günü yapılan seçimle halkın oyuyla göreve getirilen ilk Cumhurbaşkanı unvanını elde etti. Oyların yüzde 51.8’ini alarak 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, evli ve 4 çocuk babasıdır.

CUMHURİYET TARİHİNİN

CUMHURBAŞKANLARI:

Cumhurbaşkanlığı görevini en uzun süre yürüten ve aynı zamanda ilk Cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk, 15 yıl 11 gün görevde kaldı.

Atatürk’ü sırasıyla İsmet İnönü, Celal Bayar, Cemal Gürsel, Cevdet Sunay, Fahri Korutürk, Kenan Evren, Turgut Özal, Süleyman Demirel, Ahmet Necdet Sezer ve Abdullah Gül takip etti.BAŞKAN GÖKÇEK: “DİKMEN VADİSİ 4. VE 5. ETAP YAPIMINDA YENİ MODEL UYGULANACAK”

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Dikmen Vadisi’nde uzun süredir yapımı beklenen 4. ve 5. etaplar, 1071 Malazgirt Bulvarı üzerinde trafiği engelleyen gecekondu sorunu, Ankapark’ta yürütmeyi durdurma kararı, Başkent’te kurulacak hayvan barınakları ve AŞTİ’nin taşınmasıyla ilgili konularda detaylı açıklamalarda bulundu.

Başkan Gökçek, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek projelerin yeni uygulama metotlarını da anlattı.

Başkan Gökçek, ilk olarak mahkeme kararları ve marjinal grupların eylemleri nedeniyle yapımı sürekli engellenen Dikmen Vadisi’nin 4. ve 5. etapları için yeni bir model uygulayacakları müjdesini verdi.

Başkan Gökçek, Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk 3 etabında gerçekleştirilen çalışmalarla muhteşem bir güzelliğe kavuşturulan Dikmen Vadisi’nin, mezbelelik görüntüsü nedeniyle sürekli eleştirilere maruz kalan son etaplarının önümüzdeki aylarda ihaleye çıkarılarak, bölüm bölüm satılacağını söyledi. Başkan Melih Gökçek, “Dikmen Vadisi’ndeki proje alanını bölüm bölüm satacağız ve müteahhitler kendileriyle ilgili bölümleri yapacaklar. Biz ise sadece hak sahiplerinin yerlerini, konutlarını yapacağız” dedi.

DİKMEN VADİSİ’NDE

YENİ MODEL MÜJDESİ

Başkent Ankara’nın prestij projelerinden biri olan Dikmen Vadisi’ndeki çalışmaların, mahkeme kararlarıyla sürekli durdurulduğunu, özellikle hak sahiplerinin mağdur edildiğini anlatan Başkan Gökçek, 4. ve 5. Etaplarda yeni bir model uygulanacağını ve bu etapların da tamamlanacağını söyledi. Eylül veya Ekim ayında ihaleye çıkılacağı müjdesini veren Başkan Gökçek, söz konusu bölgede yaşanan mahkeme süreçlerini kısaca açıklayarak, yapılacak yeni çalışmaya ilişkin şu bilgileri verdi:

“Dikmen Vadisi’nin, Eylül veya Ekim ayında ihaleleri yapılmış olur diye düşünüyorum. Orayı bölüm bölüm satacağız. Sadece bize ait olan bir bölüm var. Hak sahiplerine onu kat karşılığı vereceğiz. Geriye kalanları da arsa satış tarzında yapacağız… Dört beş parça veya altı parça yapabiliriz. Onları bölüm bölüm satacağız ve müteahhitler kendileriyle ilgili bölümleri yapacaklar. Biz sadece hak sahiplerinin yerlerini yapacağız.”

ANKAPARK’A DA

MAHKEME KARARI

Başkent turizmine büyük ivme kazandıracak olan Ankapark ile ilgili olarak da yürütmeyi durdurma kararı alındığını ve çalışmaların durdurulduğunu belirten Başkan Gökçek, “Mahkeme kararı var durdurduk ama tekrar başlayacağız. Sorunu çözeceğiz” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankapark için bugüne kadar 800 trilyon lira yatırım yapıldığını ve daha da devam edeceğini kaydeden Başkan Melih Gökçek, “Toplam maliyet 600 milyon dolar falan olacak. Oyuncakları geldi. Şu anda iş yüzde 65’lerde. Ancak seneye biter. Çünkü bu seneyi bize kaybettirdiler. ‘Yok efendim burası peşkeş çekiliyor. Yumuşak zeminde yapılmazmış.’ Artık Dubai’de denizin içine yapı kuruluyor” diye konuştu.

Ankapark’ın giriş kapısının Selçuklu mimarisinde olacağını da belirten Başkan Gökçek, Ankapark’ın inşaatının durdurulmasıyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bunu durdurmak demek, şehircilikten anlamamak demek. Bunu durdurmak demek, Ankaralının turizm gelirlerini durdurmak demek, Ankara’nın gelişmesini durdurmak demek, iş bilmemek demek. ‘Atatürk’ün mirası talan ediliyor’ diyorlar. Atatürk mirasında, ‘Atatürk Orman Çiftliği dinlenme ve eğlence yeri olarak’ yazılıyor. Açın internette Atatürk’ün Atatürk Orman Çiftliği hakkındaki sözlerine ve vasiyetine, karşınıza çıkacaktır. Sen burayı eğlenme yeri yapıyorsun, dinlenme yeri yapıyorsun, yok efendim ‘yapamazsın’. Niye? Çünkü AK Parti yapıyor olmaz. Böyle bir mantık olur mu?”

1071 İÇİN DE MAHKEME

KARARI BEKLENİYOR

Basın mensuplarıyla sohbet toplantısında soruları cevaplandıran Başkan Gökçek, 1071 Malazgirt Bulvarı’nın devamındaki Dikmen’e çıkan yolun bir bölümünü işgal eden gecekondu ve arsası ile ilgili mahkeme kararının da beklendiğini belirterek, “1071 Malazgirt Bulvarı üzerinde bir gecekondu ve arsa var. O arsaların üzerinde 3 tane kuyu var. Arsa kuyularla birlikte bu yolun 400 metrelik kısmına denk geliyor” dedi.

Oradaki kuyularla ilgili dava açıldığını ve buradaki vatandaşın da el atmaya karşı yürütmeyi durdurma kararı aldığını anlatan Başkan Melih Gökçek, “Biz de kuyuların tespitini yaptırdık, ‘bu kuyular kaç para yapar, bu gecekondu kaç para yapar’ diye bilirkişiye tespit ettirdik. Mahkemeye tekrar sunduk. Mahkeme, bedel olarak 1 milyon 957 bin lira çıkardı. Biz de bunu kabul ettik. Bunu bekliyoruz. Kamulaştırması bittiği anda, biz burayı kazanmış olacağız ve yola girebileceğiz. Böylece İstanbul Yolu'ndan başlayarak Anadolu Bulvarı, 1071 Malazgirt Bulvarı ile Dikmen'e kesintisiz bir yol olacak” diye konuştu.

AŞTİ TAŞINACAK

Başkan Gökçek, bir başka soru üzerine de AŞTİ’nin Mamak’ta

belirlenen yere taşınacağını, Ankara’nın dört bir yanındaki giriş-çıkış noktalarında da indir bindir yerleri yapılacağını da belirtti.

Gökçek, “AŞTİ’nin yerine Bedesten diye bir projemiz vardı. Küçük küçük iş yerleri. Hepsini AŞTİ’nin şimdiki yerine toplayalım istiyoruz. Orayı saat satan, kemer satan yerler gibi sokak sokak gruplandıralım diyoruz” dedi.

YENİ HAYVAN

BARINAKLARI

MÜJDESİ

Ankara’ya hayvan barınakları yapacaklarını müjdesini de veren Başkan Gökçek, yapılacak hayvan barınağından ayrı olarak Gölbaşı’na giderken, Samanyolu evlerinin bitiminde de hayvan barınakları yaparak, buralarda sahipsiz hayvanların sahiplendirileceğini söyledi.

Başkan Gökçek, yeni hayvan barınaklarına ilişkin şu bilgileri verdi:

“Buna özellikle hayvanseverler çok sevinecekler. Şu anda modelleri çizildi. Zannediyorum bir iki ay içinde de biter. Gölbaşı’ndan merkeze doğru gelirken Büyükşehir Belediyesi’nin Samanyolu Rekreasyon alanı var. Amerikan evlerini geçtikten hemen sonra sağ taraftaki geniş bir otopark yeri var. Bu asfaltlı alandan sonra yol dar ağaçların arasına iner. O ağaçların arasına iki sıra hayvan barınakları yapacağız.

Bizim topladığımız hayvanlar var. İnsanların sahiplenebileceği sempatik hayvanlar var. O hayvanları oraya götüreceğiz. Veteriner de olacak ve hayvanın küpesini takacak, aşısını yapacak. Sahiplenmek isteyene bedava vereceğiz. Bunların hepsi kısırlaştırılmış hayvan olacak. İki aya veya belki daha erken başlarız inşallah.”BAŞKAN GÖKÇEK: “BONZAİ İLE

MÜCADELE İÇİN ÇOK CİDDİ BİR

KAMPANYA

BAŞLATACAĞIZ”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, okulların açılması ile birlikte “bonzai” ile mücadele için çok ciddi kampanya çalışması içinde olacaklarını söyledi.

Özellikle son günlerde basın-yayın organlarında içler acısı görüntülere neden olan ve gençler arasında kullanımı her geçen gün yaygınlaşan uyuşturucu madde “Bonzai”ye karşı etkin mücadele içine girileceğini kaydeden Başkan Melih Gökçek, bu sentetik maddenin gençlerin ölmesine neden olan çok ciddi bir sorun olduğunu belirterek, “Okulların açılması ile birlikte bonzaiye karşı çok ciddi bir kampanya yapacağız. Özellikle gazetelerin Ankara ekleri ve medyayla çok iyi desteklenmesi lazım” dedi.

“Hepimizin çocuğu, kardeşi, tanıdığı kimse böyle elden çıkabilir. Tedavi etmek de çok zor. Ölümle bitiyor. Genç yaşta, 16 yaşında bitiyor çocuk” sözleriyle açıklamalarını sürdüren Başkan Gökçek, “12, 13, 14 yaşında başlıyor ve 16 yaşında bitiyor. Valilik makamı, belediye ve tüm devlet kurumları işbirliği içinde bir çalışma yürütüyor. Bu çalışmada biz üzerimize düşeni Ankara’da yapacağız” diye konuştu.

Kampanyanın temel prensibinin ihbarlara dayanacağını vurgulayan Başkan Gökçek, “Esas prensip, ihbarlara dayanıyor. Hukuki yönleri inceleniyor. Belki ihbar edenlere ödül bile verilecek… Tedbirlerle üzerine gidilmezse gençliğimizi kaybederiz. Çocuklarımız ölürken, 8-10 tane uyuşturucu baronu zengin oluyor” dedi.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE GÜLERYÜZLÜ KARŞILAMA

Büyükşehir Belediyesi, üniversitelere kayıt yaptırmak için şehir dışından Ankara’ya gelen öğrencilere, AŞTİ’de kurulan “Öğrenci Bilgilendirme Masası”yla yardımcı oluyor.

Başkent’te öğrenci olmanın ayrıcalığını henüz üniversiteye kayıt aşamasındayken yaşamaya başlayan üniversitelilere, Büyükşehir Belediyesi; sabahları sıcak çorba ikramından, eşyalarını yıkayabilecekleri çamaşır hanelere kadar yıl boyunca ücretsiz olarak hizmet veriyor.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal ve Kültürel İşler Daire Başkanlığı, bünyesinde gerçekleştirilen bu çalışmalar kapsamında yüksek öğrenime kayıt yaptırmak için kent dışından gelen öğrencilere ilk hizmetini ise danışmanlık ve ulaşım konusunda sunuyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da AŞTİ’de 1-5 Eylül tarihleri arasında hizmet verecek olan stant ile öğrenciler, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte saat 06.00’dan itibaren sıcak bir ilgiyle karşılanıyor. Büyükşehir Belediyesi AŞTİ’deki merkezde öğrencilere önce; çay, simit, poğaça ve Halk Ekmek Fabrikası’nın özel imalatı Şampiyon Ekmek’ten oluşan bir kahvaltı ikramı yapılarak, “Başkent’te Hoş Geldiniz” deniyor.

Ayrıca öğrencilere, öğrenimlerini sürdürecekleri kenti daha yakından tanımaları için Ankara tanıtım kitapçığı ile haritası hediye ediliyor.

Başkent’e kayıt için velileri ile birlikte veya yalnız gelen ve kenti henüz tanımayan öğrencilerin üniversitelerin kayıt merkezlerine kadar taşınması ile ulaşım sorunu da çözülüyor. Kent içi üstü açık gezi otobüsleriyle verilen ücretsiz hizmet 3 ayrı güzergahta gerçekleştiriliyor.

Eskişehir Yolu üzerindeki güzergahta ulaşımı sağlayan otobüsleri ile ODTÜ, Bilkent Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü, Başkant Üniversitesi ve Çankaya Üniversitelerine kayıt yaptıracak öğrenciler okullarına ulaştırılıyor.

Beşevler yönüne giden otobüs ise Hacettepe Üniversitesi’nin Sıhhiye Merkezi ve Devlet Konservatuar, Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne kayıt yaptıracak öğrencileri kayıt merkezlerine gidiyor.

Gölbaşı, İncek Güzergahı’nda ulaşımı sağlayan otobüsler ise Atılım Üniversitesi, Polis Akademisi, Gazi Üniversitesi Gölbaşı Kampüsü ve Ankara Üniversitesi Gölbaşı Kampüsü’nde kayıt yapacak öğrencileri taşıyor.

750-1000 öğrencinin gelmesi planlanan kayıt dönemi boyunca 1-5 Eylül tarihlerinde 06.00 – 19.00 saatleri arasında açık kalacak olan masada, uzman personel, şehir dışından gelen üniversite öğrencileri ve ailelerine hizmet veriyor.

BAŞKENT’TE HER YIL 4 BİNE YAKIN IZGARA VE RÖGAR KAPAĞI ÇALINIYOR

ASKİ Genel Müdürlüğü yetkilileri her yıl Başkent cadde ve sokaklarında bulunan rögar kapakları ile yağmur suyu ızgaralarından 4 bine yakınının hırsızlar tarafından çalınarak hurda niyetine satıldığını bildirdiler.

ASKİ yetkilileri, alınan tüm önlemlere karşın her yıl binlerce rögar kapağı ve yağmursuyu ızgaralarının çalınarak satıldığını ifade ederek, son olarak Beysukent sokaklarında bulunan rögar kapakları ve ızgaralarını çalan hırsızların emniyet güçleri tarafından suçüstü yakalandıklarını söylediler.

Yetkililer, rögar kapağı hırsızlarının Beysukent Polis Karakolu’nda yapılan sorgularının ardından Adliyeye sevk edildiklerini kaydettiler.

Alınan tüm tedbirlere karşın hırsızlığın önüne geçemediklerini belirten yetkililer, “Başkentin cadde ve sokaklarında toplam 200 bine yakın rögar kapağı ile yağmursuyu ızgarası bulunuyor. Her yıl bu ızgaraların yaklaşık 4 bine yakını çalınıyor. Başkentlilerin can ve mal güvenliğini tehlikeye atan rögar kapağı hırsızlarının yakalanmaları için vatandaşlardan, kolluk kuvvetleri ile ASKİ’ye yardımcı olmalarını istiyoruz” dediler.

ÖZEL DİZAYN EDİLMİŞ

ARAÇLAR KULLANILIYOR

Döküm olan ızgara ve rögar kapaklarının akla gelmeyecek yöntemlerle çalınarak hurdacılara satıldığının belirlendiğini bildiren yetkililer, şunları söylediler: “Kent içinde cadde ve sokaklarda pissu ve yağmursuyu hatları üzerinde dökme demirden trafiğe dayanıklı uzun ömürlü ızgara ve rögar kapaklarımız var. Hırsızlar bu kapakları yerlerinden sökerek, dökümcü esnafına hurda olarak satıyorlar. Sadece geçen yıl 1500 tane rögar kapağı, 2 bin tane de yağmur suyu ızgarası yerlerinden sökülerek bu şebekeler tarafından çalınıp, hurdacılara satıldı. Hırsızlar işi o kadar ilerletmişler ki, özel dizayn ettikleri araçları kullanıyorlar. Araçların orta zeminine ızgaraları ve rögarları alacak büyüklükte delik açıp, kapakların üstüne park edip, kimsenin fark etmeyeceği şekilde çalıyorlar.”

“AÇIK ALAN

GÖRDÜĞÜNÜZDE

ASKİ’YE BİLDİRİN”-

ASKİ’nin pissu, yağmursuyu ve içime suyu hatları üzerinde bulunan armatör, rögar kapağı ve ızgaraların devamlı kontrol edildiğini ve periyodik bakımlarının yapıldığını ifade eden yetkililer, alınan tüm önlemlere karşın bu hırsızlığın önüne geçilemediğini söylediler. ASKİ yetkilileri, kurumlarla birlikte vatandaşlardan da herhangi bir yerde ızgarasız ya da açık bulunan çukur gördüklerinde mutlaka ilgililere haber vermelerini istediler.

ASKİ yetkilileri, büyük maddi kayıplara yol açan bu hırsızlığa karşı, ızgara kapaklarının sabitlendiğini, hurda değeri olmayan sfero döküm kapak sistemine geçilerek, eski kapakların aşama aşama stero kapaklarla değiştirildiğini söylediler.

Yetkililer kapakların yerlerinden çalınmasıyla ASKİ’nin maddi kayba uğramasının yanı sıra, kapak ve ızgaraların çalındığının anında tespit edilememesinden dolayı, ASKİ’nin hemen müdahale edemediğini boş kalan derin çukurlara insanların düşerek yaralandığını, araçların ise çukurlara girerek hasara, hatta ölümle sonuçlanan kazalara neden olduğunu belirttiler. ASKİ yetkilileri, hırsızlığa karşı vatandaşlardan yardım talep ederek, bu gibi olaylara tanık olanların Belediyenin ALO 153 hattına bildirmelerini istediler.MADDE BAĞIMLILIĞINA DİKKAT

Son yıllarda gazete sayfalarında te-levizyon ekranlarında daha bir sık görmeye başladık, neredeyse çocuk denecek yaşta gencecik insanların uyuşturucu yüzünden yaşamlarını yitirdiğini… Beyin ve akıl sağlığının en büyük düşmanı olan alkol ve kimsayal maddelere bu gençlerin nasıl tanıştığı, nasıl bağımlı olduğu ise bir çok ebeveynin sonradan yanıtını aradığı sorular oluyor.

Oysa aile içi şiddet, ilgisizlik, iletişim kopukluğu, yanlış arkadaşlar, çevresel ve sosyal etkiler ergenlik yaşındaki bu çocukları madde kullanımına itiyor. Ayrıca, gerekli yasal düzenlemelere karşın bağımlılık yapan maddelere ulaşmanın kolay olmasının madde kullanımını gençler arasında da yaygın bir hale gelmesine neden oluyor.

Ülkemizde gençler arasında yapılan araştırmalar gösteriyor ki, gençler arasında, alkol, tütün, ve diğer madde kullanma oranlarının tehlikeli boyutlara çıktığıdır. Uzmanlar ergenlik döneminde çocukların, kendi kimliklerini oluşturarak, bağımsız bireyler olma kaygısıyla madde kullanımını denediklerini belirterek, ebeveynlerin çocuklarında meydana gelecek değişiklikleri fark edecek kadar dikkatli olmaları, çocuğa karşı tutarlı olup onları doğru bilgilendirmeleri ve iyi bir iletişim kurmaları gerektiğini söyledi.

Bağımlılarda beliren ilk olgunun, akıl ve sinir hastalıkları ve arızaları olduğunu söyleyen uzmanlar,son yılların en büyük sağlık sorunu alkol ve madde kullanımının dünyada olduğu gibi ülkemizde de başta gençler olmak üzere herkesi olumsuz etkileyen biyolojik, ruhsal ve sosyal boyutlarıyla ortaya çıktığını kaydettiler.

Uzmanların, özellikle çocuklarda alkol ve madde kullanımına iten neden ve sonuçları hakkındaki sorularımıza verdikleri yanıtlar şöyle:

Ergenlerde madde kullanımını tetikleyen

nedenler nelerdir?

Ebeveynlerden bağımsız bir kimlik oluşturma ve kendilerine yetişkin gibi davranılma isteği oldukça önemli bir yer tutar. Ayrıca alternatif tutum yaşam tarzı ve davranışları deneme isteği ile arkadaş grubunun tutum ve davranışlar üzerindeki etkisinin artmasıdır.

Bağımlılık yapıcı maddeler nelerdir?

Tütün, alkol,sedatif ilaçlar, esrar, opiyat, kokain, halusinojenler, uçucu maddeler,bonzai, kafein ve başka uyarıcılar olarak söyleyebiliriz.

Bağımlılık yapan maddelerin ortak

özellikleri nelerdir?

Madde alındığında davranış, düşünce ve duygu durumunda değişme yapar ve alan kişi kısa sürede gerçeklerden kopar. Kişi karşı konulması zor bir istek ile madde arama davranışı içine girer ve giderek alınan maddenin miktarı artarak, bağımlı hale gelir. Sosyal ilişkiler maddeyi alabilecek şekilde ayarlanır ve bu durum kişinin çevresi ile olan iletişimini ve ilişkilerini bozar.

Gençlerde madde kullanımı için risk

etmenleri nelerdir?

Genetik (birinci ve ikinci derece akrabalarda, alkolik olma), Bireysel (erken yaşta madde kullanımının başlaması, antisosyal davranış, kendini değersiz hissetme gibi), Ailesel, (aile ilişkilerinin bozukluğu, ebeveyn modelinin kötü olması), Toplumsal-Çevresel-Sosyal (madde ve alkole kolay ulaşma ve kullanımının kabullenilmesi, bulunduğu ortamda suç oranının yüksek olması, medya etkisi), Akran Grup Etkisi (madde kullanan akranların varlığı, merak, başkaldırma, bir gruba ait olma arzusu ve , özgürlük isteği), Okul, (okulda kötü performans ve okul çevresinin kötü olması)

Madde kullananlarda ne gibi

farklılıklar olur?

Madde kullananlarda fiziksel, akademik, davranış ve psikolojik göstergelerinde farklılıklar olur.

Fiziksel göstergeler: Açıklanmayan kilo kaybı, yüksek tansiyon, kırmızı gözler, burunda tahriş, sık soğuk algınlığı veya alerji, ses kısıklığı veya boğukluğu, kronik öksürük, göğüs ağrısı, hırıltılı soluma, sık açıklanmamış yaralanmalar, iğne izleri, boşluğa boş boş bakma, kaşıma izleri, döğmeler, aşırı aknelerin varlığı

Akademik göstergeler:

Kısa süreli bellekte bozulma, yargılamanın bozulması, ders notlarının düşmesi, sık sık okula gitmeme ve okuldan kaçma, öğretmenlerle çatışma, ceza alma ve okuldan atılma.

Davranışsal ve psikolojik

göstergeler:

Risk alıcı davranışlar, duygu durumunda sallantılar depresyon ve geri çekilme, panik reaksiyon, akut psikoz, paranoya ve aşırı kuşkucu olma, yalan söyleme, çalma evden kaçma, çok sayıda kişiyle birlikte olma, otorite ve aile üyeleriyle çatışma, uyku düzeninde değişiklik, kötü temizlik ve hijyen, madde kültürünü yansıtan müzik, giyim ve sineme tercihidir.

Ailelere önerileriniz nelerdir?

Aileler öncelikle çocuklarıyla konuşup onları dinlemelidirler. Sevgilerini ve onlara olan saygılarını göstermelidirler. Sorgulayıp, yargılamasınlar onlara karşı sabırlı olsunlar. Tehdit etmesinler, öğüt ve emir vermesinler, örnek olsunlar, arkadaşlarını tanısınlar açık olsunlar, öğrenmesine yardım etsinler ve yerinde hayır demesini öğretsinler.BÜYÜKŞEHİR’İN PARKLARINDA GÜNDÜZ PİKNİK,

HER GECE TEMİZLİK

Büyükşehir Belediyesi, özellikle yaz aylarında dolup taşan Başkent’in muhteşem parklarını ve mesire alanlarını, özel temizlik ekipleriyle her gece temizleyip, pırıl pırıl yapıyor.

Başkentlilerin ve şehir dışından gelen misafirlerin vazgeçilmez dinlence ve eğlence mekanlarında tertemiz bir ortamda pikniklerini yapabilmeleri ve gönüllerince vakit geçirebilmelerini sağlamak amacıyla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, parklar ve mesire alanlarının temizliği için özel gece temizlik ekipleri kurdu.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Başkent’in dört bir tarafında yapılan ve Başkentlilerin hizmetine sunulan park ve

mesire alanları, hava sıcaklığından ve yoğun iş temposundan bunalan Başkentliler tarafından yoğun ilgi görüyor.

“ÇALIŞMALARIMIZ

DEVAM EDECEK”

Aşırı sıcaklardan bunalan veya iş temposunun ardından özellikle hafta sonları kendine keyifli bir vakit ayırmak isteyen Başkentlilerin, aileleriyle ve çocuklarıyla birlikte eğlence dolu saatler yaşadığı dev parklar ve mesire alanlarını, tertemiz bir şekilde misafirlerini ağırlaması için yoğun çaba gösteren ekipler, gece geç saatlere kadar temizlik çalışmalarını sürdürüyor.

Vatandaşların rahatsız olmaması için çalışmaların özellikle gece saatlerinde sürdürüldüğünü belikten yetkililer, parklar ve piknik alanlarını temizleye hız kesmeden devam edeceklerini kaydediyorlar.

Yaz ayları süresince özellikle hafta sonları yoğun ilgi gören piknik alanlarının ertesi güne daha temiz ve daha sağlıklı bir ortamda “merhaba” demesi için gerekli tüm çalışmaları gerçekleştirdiklerini belirten Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ömer Bircan, “Özellikle Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri parklarımıza yoğun bir katılım var. Bizler de

Başkentlilere yakışır alanlar oluşturmak, oluşturduğumuz bu alanların bakım ve temizliklerini yaparak korumak için gerekli bir takım önlemler aldık” dedi.

Ana temizlik ekiplerini daha çok gece vardiyasına yönlendirdiklerini ifade eden Bircan, “Özellikle hafta sonları vatandaşların sabahın erken saatlerinde geldiği için gece özel bir temizlik ekibi kurduk. Bu ekiplerimiz gece alanlar boş durumdayken, sabaha kadar temizliklerini yaparak, yeni güne hazırlıklarını yapıyorlar” diye konuştu.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Bircan, “Yaz aylarının yanı sıra bahar mevsimlerinde de bir başka güzelliğe bürünen parklarımızdaki temizlik çalışmalarımızı devam ettirerek, vatandaşlarımıza daha temiz bir ortamda dinlenme fırsatı sunacağız” dedi.

ENGELLİ VE YAŞLILARA ASANSÖR KOLAYLIĞI

Ankara Büyükşehir Belediyesi engelli ve yaşlıların kent hayatını kolaylaştıracak yaya yoğunluğunun en fazla olduğu 4 ayrı yerde üst geçit ayaklarına asansör yaptırdı.

Engelli ve yaşlılarla ilgili teknolojinin tüm olanaklarını kullanarak çok sayıda projeyi hayata geçiren ve en zor günlerinde engelli ve yaşlılara hayata tutunmalarını sağlayacak kolaylıklar sağlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi son olarak da engelli ve yaşlıların toplu ulaşımı kullanarak hastanelere gittiği yaya-yoğun bölgelerde üst geçit ayaklarında 7 ayrı asansör yaptırdı.

Altındağ İrfan Baştuğ Caddesi (Veteriner Fakültesi önü), Necatibey Caddesi (Demirtepe Köprüsü’nden Necatibey Caddesi’ne iniş), Sıhhıye Köprüsü ve Vekaletler Caddesi olmak üzere 4 ayrı yerde yaptırdığı “Panoramik Engelli Asansörleri” son hazırlıkları yapılarak kullanıma hazır hale getirildi.

ESNAFIN GÖRÜŞÜNE

BAŞVURULDU

Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı, toplu ulaşımın merkezi olarak kabul edilen ve hastaneler bölgesine çıkış güzergahında bulunan Sıhhıye’de 2 adet “Panoramik Engelli Asansörü” yaptırdı.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, asansörlerin yapımına başlamadan önce Sıhhıye Köprüsü’ne çıkış merdivenleri yanında bulunan esnaflarla görüştü ve asansörler için en uygun yeri tespit etti.

Sıhhıye’deki Fuar Çarşısı önüne yaptırılan asansör ile Sıhhıye Köprüsü arasında yapılan mini köprüye ise paslanmaz korkuluklar yerleştirilerek Sıhhıye Köprüsü arasında görsel bütünlük kazandırıldı.

ASANSÖRLER

ÇEVREYLE UYUMLU

Kent Estetiği Dairesi yetkilileri yaptırılan asansörlerde “yeşil temperli” cam kullanıldığını ve 5x5 boyutlarında dayanıklılık özelliklerine sahip olduğunu vurguladılar. Asansörlerin etrafının camlar sayesinde açık olduğunu ve bu nedenle “güvenli” olduğunu kaydeden yetkililer, “Yeşil temperli camların bir diğer özelliği de bulunduğu çevrenin renklerini alabilmesi, ağaçlı bölgede olan asansörler bu haliyle yeşil ortama uyum sağlıyor ve asansörlere de görsellik kazandırıyor” değerlendirmesini yaptılar.BAŞKENT’TE

KALDIRIM ONARIMI

Büyükşehir Belediyesi, yıpranan kaldırımları onarıyor, Ankaralıların estetik ve sağlam yaya kaldırımlarında rahatça yürüyebilmeleri için yoğun çaba harcıyor.

Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı, belediyenin genişleyen sorumluluk alanı ve artan nüfusunu dikkate alarak 30 ayrı ekiple Başkent’in dört bir yanında bozulan ve yıpranan bordür ve kaldırımlarını onarıyor.

Vatandaşlardan Mavi Masa’ya, Büyükşehir Belediyesi yetki alanındaki kaldırımlarla ilgili ulaşan şikayetler, resmi kurum ve kuruluşlardan gelen yazılı talepler ve Kent Estetiği Dairesi’nce yapılan bozuk kaldırım tespitleri doğrultusunda arızalı kaldırım ve bordür taşları yenileniyor. Başkent’in kaldırımlarına büyük çoğunluğu Andezit (Ankara Taşı) olmak üzere, Kilit Taş, Bazalt, Granit, Küp Taş gibi çeşitli taşların döşendiğini belirten yetkililer, kaldırımlarda yıpranan taşların aynı türdeki yeni taşlarla değiştirilerek estetik yapının muhafaza edildiğini belirttiler.

Bozulan kaldırımlar ve bordür taşlarının işlevini yitirip yitirmediği hususundaki değerlendirmenin Fen İşleri Dairesi Başkanlığıyla yürütülen koordinasyon çerçevesinde gerçekleştiğini ifade eden yetkililer, çalışmaların koordineli bir şekilde yürütüldüğünü anlattılar.

KENT KONSEYİ YÖNETİMİNDEN ÇEVRE

VE ŞEHİRCİLİK BAKANI’NA ZİYARET

Ankara Kent Konseyi Başkanı Seyfi Saltoğlu, beraberindeki yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'yi makamında ziyaret etti.

Saltoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevini, 62. Hükümet’te de sürdürecek olan İdris Güllüce’ye başarılar dileyerek, hayırlı olsun temennisinde bulundu.

Ankara’nın, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yönetiminde öncü ve lider bir dünya kenti olma yönünde

büyük mesafe kat ettiğine değinen Saltoğlu, başkanı olduğu kent konseyinin diğer çalışma grupları gibi Çevre ve İmar Çalışma Grubunun da şehrin imarı, estetiği konusunda hazırladığı projeleri yürütme Kurulu ve Genel Kurul’un onayı ile Büyükşehir Belediye Meclisi’ne tavsiye kararları olarak sunduklarını anlattı.

Kent Konseyi’nde üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları ile meslek odaları adına katılan inşaat mühendisi, mimar ve şehir planlamacılarından oluşan

uzmanların bulunduğuna dikkat çeken Saltoğlu, grup üyelerini şehircilik, çevre, ulaşım, mimari konularındaki, teorik bilgi ve deneyimlerini de kattıkları projelerle, kentin marka değerine katkıda bulunmaya çalıştıklarını ifade etti.

GÜLLÜCE: “YOL GÖSTERİCİ

SOMUT PROJELERLE GELİN

BİZDE GEREĞİNİ YAPALIM”

Çevre ve şehircilik Bakanı İdris Güllüce de konuşmasında Sivil Toplum Kuruluşlarının desteğine önem verdiklerini belirterek, bu desteğin sadece eleştiri bazında olmamasını, yol gösterici olmasını istedi.

Ankara Kent Konseyi’nin imar ve çevre ile ilgili uygulanabilir projelerinin kendileri için anlamlı olacağına dikkat çeken İdris Güllüce, “Sizler hayatın içinden gelen Sivil Toplum Kuruluşu üyeleri olarak bize uygulanabilir somut projeler ile gelin. Bizde gereğini yapalım” sözleri ile işbirliği için önemli bir mesaj verdi.POLATLI’DA YANGIN EĞİTİM SERTİFİKA TÖRENİ

Polatlı Belediyesi’nde yangına ilk müdahale ve söndürme eğitimi alan Belediye Personeline sertifikaları törenle verildi.

Polatlı Belediyesi Encümen Salonu’nda gerçekleştirilen sertifika törenine Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Belediye Başkan Yardımcıları Veli Keskin, Muhsin Akdeniz ile eğitim alan personel katıldı.

Personel eğitimine öncelik verdiklerini belirten Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, insanların zaman içerisinde, deprem, sel, yangın gibi çeşitli afetlerle karşılaşabileceğini, eğitimin afetlerde can ve mal kaybını en aza indirdiğini söyledi. Başkan Yıldızkaya, “Belediyemizde afet bilincini en üst seviyeye çıkartmak, yangına ilk müdahale ve söndürme konusunda çalışanlarımızı bilgilendirmek ve yangına müdahale ekipleri oluşturmak istedik. Kursta çalışanlarımız, yanmanın nasıl meydana geldiğini, alınması gereken tedbirler, söndürme maddeleri, hangi tip yangında hangi söndürme maddesinin kullanılması gerektiğini ve portatif söndürücülerin nasıl kullanıldığı konusunda bilgi sahibi oldular. Bundan sonra ki süreç içerisinde iş sağlığı güvenliğine daha titiz bir şekilde önem vereceğiz, yakından takip edeceğiz. Polatlı Belediyesi olarak işçilerimizin ve iş yerimizin güvenliğini önemsiyoruz” dedi.

Eğitim alan 25 personele sertifikaları Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, başkan yardımcıları Veli Keskin ve Muhsin Akdeniz tarafından verildi.

ÇUBUK’TA YOL VE KALDIRIM ÇALIŞMALARI

Çubuk’ta alt yapı çalışmaları tamamlanan mahallelerde Çubuk Belediyesi tarafından asfaltlama ve kaldırım çalışmaları devam ederken, Büyükşehir Belediyesi ekipleri de Karagöl yolunda asfaltlama çalışmasına başladı. İlçenin dört bir yanında çalışmalarını yürüten Çubuk Belediyesi, Atatürk, Barbaros, Yavuz Selim, Cumhuriyet ve Muhsin Yazıcıoğlu Mahallelerinde yol yapım, asfalt yama, reglaj ve kaldırım çalışmalarını yoğunlaştırdı.

İlçe genelinde son dört aydır yapılan alt yapı ve yol çalışmaları hakkında değerlendirme yapan Çubuk Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Karakuş, ilçe genelinde Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürütülen çalışmaların göreve geldikleri günden bu tarafa ara vermeden devam ettiğini vurgulayarak, “İlçe geneline 4 ayda 258 bin 391 ton asfalt serildi. Belediyemiz tarafından Cumhuriyet ve Yavuz Selim Mahallelerimizde 2 bin 732 metre bordür döşenirken, 4 bin 352 metrekare ise kaldırım kilit taşı döşemesi yapıldı. 3 bin 100 metre yeni yol açımı ve 5 bin 589 metreküp hafriyat alımı gerçekleştirildi. Mahallelerimizin bağlantı yollarında ise toplam 147 bin 780 metre reglaj yapımı tamamlandı” dedi. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçede yapılan çalışmalara da değinen Karakuş, “Sağ olsunlar Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Melih Gökçek Bey ilçemize asfalt konusunda çok büyük destekler veriyorlar. Ayrıca ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından ilçe genelinde içme suyu hattında yenileme ve değiştirme çalışmaları da devam ediyor” diye konuştu.

JEOPARK ÜST KURUL TOPLANTISI

Kızılcahamam’da Jeopark Üst Kurul Heyeti bir araya geldi. Kızılcahamam Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıya, Belediye Başkanı Muhittin Güney, Kızılcahamam Kaymakamı Mustafa Çit, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel

Müdürlüğü yetkilileri ile konuyla ilgili kurum ve kuruluşlardan uzmanlar katıldı.

Toplantı, Ankara İli, Kızılcahamam İlçesi sınırları içerisinde bulunan 1.Derece Doğal Sit sınırlarında yer alan Güvem Bazalt sütunları ve Abacı Peri Bacaları ilişkin hazırlanan peyzaj projelerinin yerinde incelenmesi ve projeler hakkında bilgi verilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Güvem Bazalt sütunları ve Abacı Peri Bacalarına ilişkin hazırlanan peyzaj projeleri, için gerekli olan eksikliklerin giderilmesi, prosedür gereği yapılması gerekenler hakkında katılımcılılara bilgiler verilerek, projeler yerinde incelendi.ELMADAĞ’DA EĞİTİME DESTEK KAMPANYASINA DEVAM

Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin’in talimatı üzerine Fen İşleri Müdürlüğü tarafından İlçe de bulunan Tüm okulların ihtiyaç analizleri yapılarak, program dahilinde aciliyetli olan boya talepleri karşılandı.

Eğitime yüzde 100 destek projesi kapsamında İlçe genelinde 21 okula toplamda 3.020 kg boya yardımı yapılarak, çevre düzenleme ihtiyaçlarını karşıladıklarını söyleyen Başkan Gazi Şahin, “Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımızı kaliteli eğitim görmeleri için yeni eğitim sezonuna başlamadan gerekli ihtiyaçlarını karşıladık. Eğitime her yönde destek sağlamak keyif verici bir durumdur. Okul Müdürlerimizin ve öğretmenlerimizin sadece başarıya ve eğitim seviyesinin yükseltilmesine odaklanmamaları için bunları düşünmemeleri gerekiyor. Önemli olan ufkumuzu görebilmek, çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Omaç, “Okullarımıza

yapılan desteklerle sınıflarımızı taze bir eğitim havası sarmıştır. Çevre düzenlemeleri ve boya işlemlerinden sonra temiz, bakımlı ve düzenli sınıflarda eğitim görecekleri için Başkanımız Gazi Şahin’e teşekkür ediyoruz” dedi.

PURSAKLAR’DA YAZ SPOR OKULU BAŞLADI

Pursaklar Belediyesi’nin her yıl düzenlediği yaz spor okulu bu yıl da renkli görüntülerle başladı. Kayıt yaptıran 1250 çocuk, spor kıyafetlerini Başkan Çetin’in elinden aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2012 yılında hayata geçirdiği “Okullar Hayat Olsun” projesi, iki yıldır Pursaklar’da uygulamaya konuluyor. Bu yılki yaz spor okuluna bin 250 çocuk kayıt yaptırdı. Pursaklar Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün imzalamış olduğu protokol çerçevesinde dört okulun bahçesinde, alanlarında uzman beden eğitimi öğretmenleri eşliğinde futbol, basketbol, voleybol, taekwondo branşlarında eğitim verilmeye başlandı.

Öğrencileri okullarda ziyaret eden Başkan Çetin, bin 250 öğrenciye ücretiz olarak spor

malzemelerini dağıttı. Bu projeyi ilk olarak hayata geçirdiklrini belirten Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, her yaz döneminde açılan spor okulu ile geleceğin sporcularını yetiştirdiklerini kaydederek, “Yavrularımızı sporla buluşturduk. Onların heyecanına bugün bir kez daha ortak oluyoruz. Gençlerimizin, çocuklarımızın enerjisini spora yönlendirip, onlara spor ahlakını öğretiyoruz” dedi.

KONUK ÖĞRENCİLERDEN YAŞAR’A ZİYARET

Yenimahalle Belediyesi, 3’üncüsü düzenlenen yönetim yapısının uygulamalı olarak anlatıldığı, “Local International Staj Programı” öğrencilerini ağırladı. Yurtdışından gelen 50 kişilik heyeti makamında ağırlayan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, tecrübelerini yerel yönetimler alanında staj gören öğrencilerle paylaşırken, Yenimahalle’yi çok beğenen stajyerlere, Yenimahalle ve Belediye hakkında bilgi verdi.

Aralarında Azerbaycan, Bulgaristan, Irak, Bosna Hersek, Makedonya, Fas, Tunus ve Yemen’den gelen öğrencilerin bulunduğu heyete, iyi bir yerel yönetici olmanın şartlarını anlatan Yaşar, “Bu toplantıyı tertip ettiği için Türkiye Belediyeler Birliği’ne teşekkür ediyorum ve kardeş ülkelerin öğrencilerini ağırlamaktan gurur duyuyorum. Bu tür seminerlerin kardeşlik duygularını pekiştirmesinde çok faydalı olduğuna inanıyorum” dedi.

MAMAK’TA TERK EDİLEN YAPILAR YIKILIYOR

Kent estetiğini korumak için gerekli önlemleri alan Mamak Belediyesi, kaçak yapılaşmaya karşı mücadele ederken, kullanılmaz haldeki terk edilmiş yapıları gerekli önlemleri alarak yıkıyor.

Yapı Kontrol Müdürlüğü’ne bağlı harita mühendisi, yapı denetim amiri ve inşaat teknikerinden oluşan ekip, ilçede görüntü kirliliğine neden olan, kimliği belirsiz kişilerce kötü amaçlı kullanılarak çevreyi ciddi derecede rahatsız eden yıkılmaya yüz tutmuş metruk binaları yıkıyor.

Vatandaş şikâyetlerinin yanı sıra her gün bölge taraması gerçekleştiren ekip, yasal zemin oluşturulmasının ardından yıkımları yapıyor. Geçtiğimiz yıl 280 sahipsiz virane ve kaçak yapının yıkıldığı Mamak’ta, Ocak Ayı’ndan bu yana 201 kaçak yapı tespit edilerek 187 tanesi yıkıldı.

Kanunlar çerçevesinde hareket edilerek tehlike arz eden binaların yıkımıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini kaydeden Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Mamak’ta görselliğe ve huzura büyük önem verdiklerini söyledi. Mamak’ın, şehircilik anlayışına ters düşen ve çevre kirliliğine sebep olan yıkıntılardan temizlendiğini belirten Akgül, yıkım için mahalle sakinlerinin de kendilerine destek verdiklerini kaydetti.

GÖLBAŞI BELEDİYESİ’NDEN ÜCRETSİZ SANAT KURSLARI

Gölbaşı Belediyesi Eğitim Kültür Müdürlüğü tarafından, ücretsiz sanat kursları düzenleniyor.

Gölbaşı Belediyesi eğitime ve öğrencilere vermiş olduğu hizmetlere bir yenisini daha ekledi. Gölbaşı Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür ve Kongre Merkezi’nde Gençlik ve Sanat Merkezi adı altında ücretsiz sanat kursları açılıyor.

Açılacak sanat kurslarında; Türk Halk Müziği Korosu, Türk Sanat Müziği Korosu, Halk Dansları, Tiyatro, Drama, Diksiyon, Bale, Bağlama, Gitar, Piyano, Keman, Klarnet, Resim ve Şan dersleri verilecek. Kursların tamamında profesyonel eğiticiler görev alacak.

Başvurular Gölbaşı Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kongre ve Kültür Merkezi’nde 1 Eylül - 1 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Başvuru için 485 53 10-11-13 numaralı telefonlardan ayrıntılı bilgi alınabilir.

KAZAN’DA

HAYVANLARA ÖZEL İLGİ

Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk’ün öncülük ettiği “Onlar İçin Bir Kap Yemek Bir Kap Su” projesi kapsamında esnafa, sahipsiz kedi ve köpekler için yüzlerce paket mama ve su kabı dağıtıldı.

Belediye ekiplerinin Ankara Bulvarı ve 29 Mayıs Caddesi’nde yaptığı çalışmalara Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Başkan Yardımcısı Orhan Yazıcı, Belediye Sağlık İşleri Müdürü Yusuf Erçelik, Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Ankara Temsilcisi Hasan Cengiz Ekinci ve HAYTAP çocuk gönüllüleri ile vatandaşlar katıldı.

Proje kapsamında esnaf ziyaret edilerek, camlara asılmak üzere sokak hayvanlarıyla

ilgili bilinçlendirici afişler verildi. Sahipsiz kedi ve köpekler için1 kiloluk paketler halinde toplam 100 paket kedi ve köpek maması ile bin 250 adet mama ve su kabı dağıtıldı.

Etkinlikle ilgili bir açıklama yapan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, “Hayvanlar birer ilahi emanettir. Hz. Peygamberimiz evinde kedisini hapseden ve açlıktan ölmesine vesile olan kişiyi cehennemlik, çölde susuzluktan kıvranan bir köpeği pabucuyla sulayan kimseyi de cennetlik olarak takdim etmiştir. Biz de bu etkinlikle bu ince ayrıntıya dikkat çekmek istedik. Zira merhametten nasibi olmayanın hayırdan da nasibi yoktur” dedi.MAMUŞA’DAN BAŞKAN AK’A TÜRK DÜNYASI

HİZMET ÖDÜLÜ

Kosova’nın tek Türk Belediyesi ve Keçiören’in “kardeşi” Mamuşa Belediyesi, Türk İslam dünyasına yaptığı katkı ve hizmetler nedeniyle Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ı Türk Dünyası Hizmet Ödülü’ne layık gördü.

Mamuşa Belediyesi tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen “Uluslararası Domates Festivali”ne Türkiye’nin Kosova Büyükelçisi Songül Ozan, Ak Parti İzmir Milletvekili ve Dışişleri Komisyon Üyesi Rifat Sait, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Keçiören Belediyesi Meclis üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı. Festival kapsamında bu yıl ilk defa Türk Dünyası Hizmet Ödülleri dağıtılırken, Mamuşa ve Kosova’daki Türk toplumuna katkıda bulunan isimler arasından seçilen 27 kişi ödüle layık görüldü. Ödülünü İzmir Milletvekili Rifat Sait’in elinden alan Başkan Mustafa Ak, “Kardeş Belediyemiz Mamuşa’da bu ödüle layık görülmekten dolayı çok büyük mutluluk duyuyorum. Kosova’da kendimizden bir şeyler görüyoruz, onlar bizim kardeşlerimiz. İşbirliğimiz ve ortak projelerimiz devam edecek” dedi.

TUNUS İÇİŞLERİ BAKANI ALTINDAĞ’DA

Altındağ Belediyesi gerçekleştirdiği restorasyon çalışmaları ile uluslararası arenada dikkat çekmeye devam ediyor. İçişleri Bakanlığı’nın misafiri olarak Türkiye’yi ziyaret eden Tunus İçişleri Bakanı Loutfi Ben Jeddou ve beraberindeki heyet, Ankara’nın tarihi ve kültürel değerlerini yakından tanımak için Altındağ’ı ziyaret etti.

Altındağ Belediyesi Başkan Yardımcısı Saim Parlak’ın ev sahipliği yaptığı ziyarette Tunuslu heyete, gerçekleştirilen bir sunum ile Altındağ’da yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Tunus’un Ankara Büyükelçisi Mohamed Salah Tekaya’nın da eşlik ettiği ziyarette, Tunus Heyeti Hamamönü’nü sokak sokak gezerek restorasyon sonrası bir turizm ve sanat merkezi haline gelen bölgeyi inceledi. Bakan Jeddou ve beraberindeki heyet, Taceddin Dergahı, El Ürünleri Pazarı, Gıda Pazarı, Kültür ve Sanat Evi’ni gezdi ve bölge hakkında bilgiler aldı. Tunuslu Bakan tarihi konaklara da büyük ilgi gösterdi.TAŞDELEN CEMEVİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Ankaralı Alevi yurttaşların ihtiyaçlarını karşılayacak olan ve 4 bin 282 metrekare arsa alanı üzerine kurulu Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi’nde incelemelerde bulunarak, merkezin özellikleri hakkında yöneticilerinden bilgi aldı.

Görsel yapısından kullanılan malzemeye, iç düzeninden planlamasına kadar her unsurun Alevi inancına uygun olarak tasarlandığı Cemevi’nin daha aktif olarak vatandaşların kullanımına uygun hale getirileceğini ifade eden Taşdelen, merkezin Alevi kültürünü tanıtacak simgeler ve unsurlarla zenginleştirileceğini söyledi. Taşdelen, “Yerel yönetimler olarak her inanca eşit mesafede bulunuyoruz. Alevi inancına gönül vermiş yurttaşlarımızın inançlarını özgür biçimde yerine getirmeleri için hizmete sunduğumuz bu kültür merkezi, uzun yıllar ihtiyaçlara cevap verecektir” dedi. Kırklar Meydanı’na ayrı bir önem veren ve buranın Alevi kültürünü simgeleyen unsurlarla zenginleştirilmesini isteyen Taşdelen, merkezin Cemevi’nin yanı sıra Alevi kültürünü tanıtıcı ve insanların bilgileneceği merkez olması için çalışmalarını yoğunlaştıracaklarını belirtti.

ULUSLARARASI GÖNÜLLÜ GENÇLER AYAŞ’TA

Ayaş Belediyesi Ululuslararası Gönüllü Gençlik Kampı ile farklı ülkelerden ve kültürlerden gençleri Ayaş’ta misafir ediyor.

İlçenin kültürel değerlerinin tanıtımına katkı sağlamak için düzenlenen kampta, başta Amerika olmak üzere 10 değişik ülkeden 20 öğrenci bulunuyor.

Ayaş’ın kültürel değerlerinin tanıtımına büyük önem verdiklerini kaydeden Ayaş Belediye Başkanı Bülent Taşan, “Amerika, İtalya, Almanya, İspanya, Joponya, Tayvant ve Çek Cumhuriyeti’nden gelen gönüllü gençler kültür alışverişi için Ayaştalar” dedi.

Kampın temel amacının farklı coğrafyalardan ve farklı kültürlerden gelen gençleri ortak bir çalışmada buluşturmak olduğunu kaydeden Başkan Taşan, “Bu gençler Ayaş Belediyesi Fen işleri Müdürlüğümüze bağlı olarak karşılıksız gönüllü olarak çalışarak, verilen her görevi layıkıyla yapmaktadırlar. Dili, dini, ırkı, kültürü ne olursa olsun kardeşçe, el ele dayanışma içerisinde yaşanabileceğini göstererek, tüm dünyaya örnek oluyorlar” diye konuştu.

YABANCILAR HAYMANA’YI KEŞFETTİ

Termal turizmin önemli merkezlerinden birisi olan Haymana, yabancı öğrencilerin uğrak yeri oldu.

Geçtiğimiz günlerde 10 farklı ülkeden 13 yabancı öğrenciyi ağırlayan Haymana Belediyesi, termal turizmin gelişmesi, Haymana kültürünün ve tarihinin tanıtılması için gelen misafirlerle yakından ilgileniyor. Meksika, Amerika, Belçika, Fransa, İtalya, Rusya, Mısır, Slovenya, Letonya, Romanya gibi ülkelerden ziyarete gelen 15 -18 yaş arası turist öğrenciler; önce Cimcime Termal Tesisleri’nin soğuk su havuzunda daha sonrada Hayme Kaplıca Otel’inin termal sıcak su havuzunda gönüllerince vakit geçirdiler.

Haymana Belediyesi Başdeğirmen Aile Parkı’nda piknik yapan öğrenciler, Cimcime Sultan Türbesi’ni de ziyaret ettiler. Haymana’nın meşhur içeceği koruk suyunu çok sevdiklerini söyleyen turist öğrenciler, ayrılırken de hatıra fotoğrafı çekinmeyi de ihmal etmediler.

Özellikle kaplıca tedavisi için Haymana’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin; gece geç saatlere kadar aile parklarında oturması, sohbet etmesi, sokaklarda güvenli bir şekilde gezmesi yeni gelecek turist sayısını da arttırıyor.

GENÇLER RİZE’DEN 1 PUANLA DÖNDÜ

Başkenti Süper Lig’tetemsil eden tek takım olan Gençlerbirliği 2014-2015 sezonunun ilk haftasına iyi bir başlangıç yaptı.

Gençlerbirliği, yeni sezonun ilk maçında deplasmanda Çay-Kur Rizespor ile 1-1 berabere kalarak uzun lig maratonuna 1 puanla başladı.

Kırmızı-Siyahlılar, ligin 2. haftasında kendi sahasında Bursaspor’u konuk edecek.OSMANLISPOR FARKLI KAZANDI

Geçtiğimiz sezon PTT Birinci Lig’de “Ankara-spor” ismiyle mücadele eden Osmanlıspor A.Ş., sezonun ilk maçında Elazığspor’u 4-0 gibi bir sonuçla yenerek, ilk haftayı lider tamamladı.

Süper Lig’den geçtiğimiz sezon düşen Elazığspor ile kendi sahasında karşı karşıya gelen Başkent takımı, maçın ilk yarısını Muhammet Reis’in attığı golle 1-0 önde tamamladı.

Yeni sezona iddialı transferler yaparak hazırlanan Osmanlıspor A.Ş., karşılaşmanın ikinci yarısında da baskılı

oyununu sürdürerek, Dilaver, Ahmet Kesim ve Mehmet Yıldız’ın attığı gollerle maçı farklı kazanarak, zorlu lig mücadelesinde taraftarlarına umut verdi.

ANKARAGÜCÜ DEPLASMANDA GALİP

Spor Toto ikinci lig’de mücadele eden Başkent takımlarından Ankaragücü, sezonun ilk haftasında deplasmanda Kahramanmaraşspor’u 2-1 yenerek maratona umutlu başladı. Aynı grupta mücadele eden BUGSAŞ Spor isedeplasmanda Altay’a 2-1, Gölbaşıspor da Göztepe’ye kendi sahasında 2-0 kaybetti.

Spor Toto İkinci Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden diğer Başkent takımlarından Keçiörengücü-Hacettepespor maçı ise 2-2 beraberlikle sonuçlandı.
Yüklə 101,07 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin