Zhuan falunYüklə 1,22 Mb.
səhifə1/48
tarix14.08.2018
ölçüsü1,22 Mb.
#70846
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   48ZHUAN FALUN
(TÜRKÇE VERSİYONU)
LI HONGZHI

LUNYÜ

Dafa, Yaratıcının bilgeliğidir. O, cennetlerin, dünyanın ve evrenin üzerine kurulu olduğu, yaradılışın kökenidir. O, kozmik vücudun her bir var oluş düzleminde kendisini farklı şekilde gösterir iken, var olan en küçükten, en ama en büyüğe kadar her şeyi kapsar. Kozmik vücudun derinliklerinden başlayarak, en küçük parçacıklar ilk belirir, onları küçükten büyüğe doğru sıralanmış, katman katman sayısız miktarda parçacık takip eder ve onlar insanoğlunun biliyor olduğu daha dış düzlemlere -atomlara, moleküllere, gezegenlere ve galaksilere - ve ötesine, daha da büyük olanlara dek uzanır. Farklı büyüklükteki parçacıklar, kozmik vücudun her yerine yayılmış farklı büyüklükteki yaşamları ve aynı zamanda farklı büyüklükteki dünyaları oluşturur. Farklı düzlemlerdeki herhangi bir parçacık üzerindeki canlılar, bir sonraki daha büyük düzlemin parçacıklarını, kendi gökyüzlerindeki gezegenler olarak algılarlar ve bu durum her bir ve de tüm düzlemler için geçerlidir. Bu durum, evrendeki tüm düzlemlerde bulunan canlılar için, sonsuza kadar devam ediyor gibi gözükür. Dafa, zamanı, boyutu, çok sayıda canlı türünü ve herşeyi yaratmıştır; var olan herşeyi kapsar ve hiçbir şeyi dışında bırakmaz. Bütün bunlar ise, Dafa'nın "Doğruluk, Merhamet, Hoşgörü" karakterlerinin farklı düzeylerdeki somut tezahürleridir.

İnsanoğlunun evreni ve yaşamı keşfetme metodu ne kadar gelişmiş olursa olsun, elde edilen bilgi, insanoğlunun içinde yaşamakta olduğu, evrenin düşük bir seviyesindeki bu tek bir boyutun belirli kısımları ile sınırlıdır. Tarih öncesi insanoğlu, var olan birkaç medeniyet süresince sürekli diğer gezegenleri keşfetmeye çalıştı, fakat ne kadar yükseğe ve uzağa ulaşırlarsa ulaşsınlar, insanoğlunun bulunduğu boyuttan ayrılmayı asla başaramadılar. İnsanoğlunun evrenin gerçek tezahürünü gerçek anlamda bilmesi imkânsızdır. İnsanoğlu evrenin, zaman alanlarının ve insan bedeninin gizemlerini anlayabilmek isterse, sadece doğru Fa içinde xiulian uygulamalı, doğru aydınlanmaya ulaşmalı ve var oluş seviyesini yükseltmelidir. Xiulian uygulamak, ahlâkın ve karakterin yükselmesini sağlayacaktır, gerçek anlamda doğruyu yanlıştan, iyiyi kötüden ayırt edip, insanoğlunun seviyesinden çıkmayı ve aynı zamanda da gerçek evren, farklı düzlemler ve de farklı boyutlardaki yaşamlar ile temasa geçmeyi sağlayacaktır.

Genellikle insanlar bilimde ilerlemenin amacının hayatımızı kolaylaştırmak olduğunu iddia ederlerken, aslında onu kontrol eden teknolojik rekabettir. Ve bilimdeki ilerleme çabaları birçok durumda insanlar tanrıyı dışladığında ve kendilerine hakim olmalarını sağlayan ahlaki normları terk ettiklerinde kendilerini gösterirler. Dolayısıyla geçmişteki insan medeniyetleri bu sebepten dolayı defalarca yok edilmiştir. Ancak insanların keşifler süreci sadece fiziksel dünya ile sınırlı olmakta ve şekil olarak bir konu farkına varılana kadar incelenmemektedir. Bu arada, insanoğlunun yaşadığı bu boyutta elle dokunulamayıp gözle görülemeyen, fakat nesnel olarak var olan ve kendisini de insanoğluna açık ve net bir şekilde yansıtan maneviyat, inanç, Tanrısal sözler ve mucizeler dâhil tüm olgulara gelince, insanlar Tanrıyı dışladıkları için bunları tabu olarak kabul ettiler.

Eğer insanoğlu ahlâki bir temele dayanarak insani karakterini ve düşünce şeklini yükseltebilirse, o durumda insan toplumundaki medeniyet daha uzun süre kalabilir, hatta insan dünyasında, mucizeler tekrar gerçekleşebilir. Geçmişte defalarca, Tanrısal var oluşun güçlü bir şekilde özümsendiği kültürler bu dünyada belirdi ve bu da, insanoğlunun yaşam ve evren hakkındaki gerçeği daha doğru olarak anlamasını sağladı. İnsanlar, Dafa'nın bu dünyada kendini gösterdiği şekle gereken hürmeti ve saygıyı gösterdikleri zaman, onlar, ırkları veya milletleri mutluluk, şan ve şereften yararlanacaklardır. Göksel vücut, evren, yaşam, tüm canlılar ve maddelerin tamamı, Dafa -evrenin Yüce Yol'u- tarafından yaratılmıştır; eğer yaşamlar ondan saparlarsa, gerçek anlamda yozlaşacaklardır. Hangi insan Dafa'ya uyarsa, o kişi, gerçekten iyi bir insan olacak ve sağlık ve mutluluğa sahip olup, mükâfatlandırılacaktır. Eğer bir xiulian uygulayıcısı olarak Dafa'yı özümserseniz, o zaman siz Tao'yu elde etmiş bir kişisiniz --Aydınlanmış bir varlıksınız demektir.

Li Hongzhi

24 Mayıs 2015

İÇİNDEKİLER


İÇİNDEKİLER 5


BİRİNCİ DERS
İNSANLARI GERÇEK ANLAMDA ÜST SEVİYELERE YÖNLENDİRMEK


Fa'yı ve egzersizleri öğrettiğim süre boyunca topluma ve öğrencilerime karşı sorumluluklarımın bilincinde oldukça iyi sonuçlara ulaşıp, tüm toplum üzerinde de olumlu etkiler yarattım. Birkaç yıl öncesine kadar qigong'u öğreten çok sayıda qigong ustası vardı. Fakat onların öğrettikleri şeylerin tamamı, sağlıklı ve zinde kalmayı sağlayan bir seviyeye aitti. Elbette onların uygulamalarının kötü olduğunu söylemiyorum. Sadece yüksek seviyelere ait herhangi bir şey öğretmediklerine dikkat çekiyorum. Ayrıca ülkenin tamamında qigong'un ne durumda olduğunu da biliyorum. Günümüzde ülke içinde veya dışında, yüksek seviyelerde qigong'u gerçek anlamda öğreten tek kişi benim. Yüksek seviyelerde qigong öğretmek gibi bir şeyi bugüne kadar niçin başka hiç kimse yapmadı? Çünkü bu, başlıca meseleler ile ilgili konuları, derin tarihi nedenleri, geniş çaplı meseleleri ve çok ciddi konuları içerir. Dahası, başka birçok qigong sistemlerinin meselelerini de içerdiği için, yüksek seviyede qigong öğretmek, sıradan bir insanın yapabileceği bir şey değildir. Özellikle bugün bir qigong yöntemi, ertesi gün ise bir başka qigong yöntemi uygulayarak vücutlarını mahvetmiş olan çok sayıda öğrencimiz var; dolayısıyla, onların uygulama içerisinde yükselemeyecek olmaları kaçınılmazdır. Başkaları kendi uygulamalarında ana yolu takip ederek ilerlerken, bu insanlar yan yollardalar. Eğer bir yöntem uyguluyorlar ise, diğer yöntem engelleme yaratır. Eğer başka bir yöntem uygularlar ise, bu yöntem engelleme yaratır. Her şey birbirine engel olur ve bu kişiler uygulamalarında başarılı olamazlar.

Biz bundan sonra xiulian uygulayabilmenizi garantilemek için iyi kısımları koruyup kötü kısımları ortadan kaldırarak bu meseleleri düzelteceğiz. Fakat bu sadece Falun Dafa'yı gerçek anlamda öğrenmeye gelenler için geçerlidir. Eğer siz çeşitli takıntılara sahipseniz ve buraya olağanüstü yetenekler elde etmek, hastalıklarınızı iyileştirmek veya yalnızca teorisel konuşmaları dinlemek için ya da birtakım kötü niyetler ile geldiyseniz, bir işe yaramayacaktır. Daha önce de belirttiğim gibi, böyle bir şeyi yapan tek kişi benim. Bunun gibi fırsatlar çok da fazla olmayacak çünkü sonsuza dek bu şekilde öğretmeyeceğim. Bence konuşmalarımı şahsen dinleyebilen kişiler gerçekten çok.......bunu ilerde anlayacak ve bu zaman diliminin ne kadar değerli olduğunun farkına varacaksınız. Biz tabii ki önceden belirlenmiş ilişkilere inanıyoruz. Burada oturan herkes, önceden belirlenmiş bir ilişki sebebiyle buradadır.

Herkes şunu bir düşünsün: Yüksek seviyelerde qigong öğretmek ne demektir? Bu, insan ırkına kurtuluş sunmak değil midir? İnsan ırkına kurtuluş sunmak demek sadece hastalıkları iyileştirmek ve sağlıklı kalmak değil, gerçek anlamda xiulian uygulayacak olmanız anlamına gelmektedir. İşte bu yüzden gerçek bir uygulama sistemi, öğrencileri için daha yüksek xinxing gereksinimleri taşır. Herkes bu Dafa'yı öğrenmek için burada oturuyor, o yüzden gerçek uygulayıcılar gibi davranmalı ve takıntılarınızdan vazgeçmelisiniz. Eğer gong ve Dafa hakkında anlattıklarımı öğrenmeye farklı amaçlar ile geldiyseniz, bir şey öğrenemeyeceksiniz. Gerçeği söylemek gerekirse, xiulian uygulama süreci, bir uygulayıcının takıntılarından, tutku ve bağımlılıklarından sürekli olarak vazgeçme sürecidir. Sıradan insan toplumunda insanlar çok küçük kişisel çıkarlar yüzünden birbirleri ile yarışıyor, birbirlerini aldatıyor ve birbirlerine zarar veriyorlar. Bütün bu düşünce şekilleri tamamen terk edilmek zorundadır. Bilhassa bugün gong öğretisini benimseyen kişilerin, özellikle bu gibi düşünceleri terk etmesi gerekir.

Ben burada hastalık iyileştirmek hakkında konuşmuyorum –ne de biz hastalıkları tedavi edeceğiz. Fakat gerçek bir uygulayıcı olarak, hastalıklı bir vücut ile xiulian uygulayamazsınız. Vücudunuzu temizleyeceğim. Vücudun temizlenmesi, sadece Fa'yı ve egzersizleri gerçekten öğrenmeye gelenler için yapılacaktır. Biz yalnızca bir şeyin altını önemle çiziyoruz: Takıntılarınızdan veya hastalığınızı merak etmekten vazgeçemezseniz, hiçbir şey yapamayız ve sizlere yardımcı olamayız. Peki bu neden böyle? Çünkü evrende şöyle bir prensip vardır: Buda Okuluna göre, sıradan insanlarla ilgili olan her şey, önceden belirlenmiş ilişkilere sahiptir. Doğum, yaşlılık, hastalık ve ölüm, sıradan bir insan için var olmaktadır. Kişi geçmişte yapılan hatalar sonucu ortaya çıkan ‘‘karma’’ yüzünden hastalıklara yakalanır veya sıkıntılar çeker. Acı çekmek, karmik bir borcu geri ödemektir ve bu yüzden hiç kimse bu prensibi keyfi olarak değiştiremez. Bunu değiştirmek, kişinin borçlu olmasına rağmen borcunu geri ödememesi anlamına gelir ve bu da keyfi olarak yapılamaz. Bunun tersini yapmak, kötü bir şey yapmak ile aynı şeydir.

Bazı kişiler hastaların iyileştirilmesinin, hastalıkların tedavi edilmesinin ve vücudun sağlığa kavuşturulmasının iyilik yapmak olduğunu düşünür. Bana göre onlar hastalığı gerçek anlamda iyileştirememiştir. Hastalığı yok etmek yerine ertelemiş veya başka bir şeye dönüştürmüşlerdir. Bu gibi sıkıntıların gerçekten ortadan kaldırılması için, karmanın yok edilmesi gerekir. Eğer kişi hastalığı gerçekten iyileştirebildiyse ve bu karmayı tamamen yok edebildiyse, bu kişinin seviyesi çok yüksek olmalıdır. O durumda bu kişi, insan toplumunun prensiplerinin keyfi şekilde bozulamayacağı gerçeğini zaten anlamıştır. Bir uygulayıcı, uygulama sürecinde, merhametinden dolayı hastalıkların tedavi edilmesine, başkalarının hastalıklarının iyileştirilmesine veya sağlıklı kalmalarının sürdürülmesine yardım ederek birtakım iyilikler yapabilir; bunlara izin vardır. Fakat hastalıkları tamamen iyileştiremez. Eğer sıradan bir insanın hastalığı gerçekten ortadan kaldırılsaydı, uygulayıcı olmayan bir kişi hiçbir hastalığa sahip olmadan yürüyüp giderdi. Şu kapıdan çıktığı andan itibaren, sıradan bir insan olarak kalmaya ve sıradan insanların yaptığı gibi kişisel menfaatleri için savaşmaya devam ederdi. Böyle bir insanın karması nasıl keyfi olarak yok edilebilir? Bu kesin olarak yasaktır.

Peki neden uygulayıcılar için bu yapılabiliyor? Bunun sebebi, bir uygulayıcının en değerli kişi olmasıdır. Çünkü o, xiulian uygulamak istemektedir. Dolayısıyla, bu düşüncenin ortaya çıkmasından daha değerli bir şey yoktur. Budizm'de Buda doğasından bahsedilir. Bir kişinin içinde Buda doğası ortaya çıktığında, aydınlanmış yaşamlar ona yardım edebilirler. Bunun anlamı nedir? Eğer bana sorarsanız, yüksek seviyelerde bir uygulama öğretiyor olduğum için, bu durum, yüksek seviyelerin ilkelerini içerdiği kadar, en büyük öneme sahip konuları da içermektedir. Biz bu evren içerisinde, insan yaşamının, sıradan insan toplumu içerisinde yaratılmadığını görüyoruz; bir insanın gerçek yaşamının yaratılışı, evrendeki bir alanın içerisindedir. Bu evrende, yaşamı oluşturabilecek hesaplanamayacak kadar çok türde madde vardır; bu maddeler birbirleriyle etkileşime girerek yaşam oluşturabilirler. Bir başka şekilde söylemek gerekirse, insanın ilk baştaki hayatı evrenden gelmektedir. Evrenin kozmik alanı merhametlidir, yani ‘‘Zhen Shan Ren’’ (Doğruluk, Merhamet Hoşgörü) karakteristik özelliklerini taşımaktadır. Kişi evrende ilk yaratıldığında, evrenin bu özellikleri ile bir bütün halindedir. Fakat yaşamların sayısı çoğaldıkça, bu canlılar arasında bir topluluk ilişkisi oluşmaya başlar. Bu topluluk ilişkisi içerisinde, bazı kişiler bencilleşebilir ve seviyeleri yavaş yavaş düşürülür. Eğer o seviyede kalmayı başaramazlar ise, daha da düşmek zorundadırlar. Fakat o seviyede tekrar yeterince iyi olamayabilir ve orada da kalmayı başaramayabilirler. En sonunda da düşmeye devam ederek, insanlığın bulunduğu bu seviyeye kadar gelirler.

Bütün insan toplumu aynı seviyededir. Olağanüstü yeteneklerin veya aydınlanmış yüce varlıkların bakış açısına göre, bu seviyeye düşen yaşamların yok edilmesi gerekiyordu fakat bu yüksek yaşamlar, merhametlerinden dolayı onlara bir şans daha vererek, bu özel ortamı ve bu benzersiz boyutu yarattılar. Bu boyuttaki canlılar, evrenin diğer tüm boyutlarındaki canlılardan çok farklıdır. Bu boyutta yaşayan canlılar, diğer boyutlardaki canlıları veya evrenin gerçek halini göremezler. O yüzden insanoğlu aslında bir labirent içerisinde kaybolmuştur. İnsanlar hiçbir zaman hastalanmamak, sıkıntılardan kurtulmak ve karmalarını yok edebilmek için xiulian uygulayarak orijinal, gerçek benliklerine geri dönmek zorundadırlar. Bu aynı zamanda diğer tüm farklı xiulian uygulamalarının da ortak görüşüdür. Kişi kendi orijinal ve gerçek benliğine geri dönmelidir. İnsan olmamızın asıl amacı budur. Bu yüzden bir insanda xiulian uygulama isteği uyandığında, onda Buda doğasının ortaya çıktığı kabul edilir. Bu, en değerli düşüncedir çünkü bu insanda gerçek benliğine geri dönme arzusu uyanmış ve insanlığın bulunduğu bu seviyeden kurtulma isteği oluşmuştur.

Belki Budizm'de geçen şu deyimi duymuşsunuzdur: "Bir kişide Buda doğası ortaya çıktığında On-Yönlü Dünyayı sarsar." Bunu gören herkes yardım etmek için gelir ve her ne olursa olsun bu kişiye yardım eder. Buda Okulu, insanları kurtarmanın hiçbir koşula bağlı olmaksızın yapıldığına inanır ve neye mal olursa olsun, bunu hiçbir karşılık beklemeden yapar. Bu yüzden, biz de uygulayıcılar için birçok şey yapabiliriz. Fakat bu, sıradan bir insan olmaktan vazgeçmeyip, sadece hastalıklarını iyileştirmek isteyen insanlar için bir işe yaramaz. Bazı kişiler: "Hastalığım iyileştikten sonra xiulian uygulamaya başlayacağım" şeklinde düşünüyor olabilir. Xiulian uygulamanın bağlı olduğu herhangi bir koşul yoktur ve eğer kişi istiyorsa xiulian uygulamalıdır. Bazı kişilerin vücutlarında hala hastalıklar bulunuyor ve bazı kişiler de vücutlarında bozuk enerji taşıyorlar. Bazı kişiler daha önce hiç qigong uygulamamış. Ayrıca yıllardır qigong uygulayan insanlar da var fakat henüz qi boyutunu bile aşamamış ve oldukları yerde saymaya devam ediyorlar.

Peki bizim bu konuda ne yapmamız gerekiyor? Onların vücutlarını temizleyecek ve yüksek seviyelere doğru uygulama yapmalarını sağlayacağız. Xiulian uygulamasının en alt seviyesinde bir geçiş vardır ve bu da, vücudunuzun tamamen temizlenmesi içindir. Zihninizdeki tüm kötü şeyler, vücudunuzun etrafını saran karmik alan ve bedeninizi sağlıksız kılan elementler temizlenir. Eğer temizlenmezlerse, bu kadar kirli ve kara bedeniniz ve de kötü düşünceleriniz ile yüksek seviyelere doğru xiulian uygulayabilmeniz nasıl mümkün olabilir? Biz burada qi egzersizleri yapmıyoruz. Öyle düşük seviyeli şeyleri uygulamanız gerekmiyor ve biz sizi bunun ötesine taşıyarak, vücudunuzu hastalıklardan tamamen arındırılmış bir hale getireceğiz. Bu arada, düşük seviyede bir altyapı oluşturması için, vücudunuza gerekli olan birtakım hazır sistemler de yerleştireceğiz. Böylece çok yüksek bir seviyede xiulian uygulayabileceksiniz.

Xiulian uygulama metotlarında, eğer qi içeriyor ise, üç aşamanın olduğundan bahsedilir. Fakat gerçek bir uygulama sisteminde (qi uygulamayı içermez) sadece iki ana aşama vardır. Birisi, Shi-Jian-Fa (Üç Diyar İçindeki Fa)’’ xiulian uygulaması, diğeri de Chu-Shi-Jian-Fa (Üç Diyar Ötesindeki Fa) xiulian uygulamasıdır. "Üç Diyar İçindeki Fa" ve "Üç Diyar Ötesindeki Fa" xiulian uygulaması, tapınaklardaki teorik anlama sahip olan "dünyadan ayrılma" ve "dünyaya girme" kavramlarından farklıdır. Bizimkisi, iki ana seviyede insan vücudunun xiulian yolu ile gerçek anlamda dönüşüme uğramasıdır. Çünkü ‘‘Üç Diyar İçindeki Fa’’ uygulaması esnasında kişinin vücudu tekrar tekrar arındırılır. Kişi bu aşamanın en yüksek seviyesine ulaştığında, vücudundaki enerji, yüksek enerji maddesi ile tamamen yer değiştirmiş olacaktır. ‘‘Üç Diyar Ötesindeki Fa’’ xiulian uygulaması ise, daha çok Buda bedeninin geliştirilmesidir. Bu beden, yüksek enerji maddesinden oluşmuştur ve bütün olağanüstü güçler yeniden geliştirilir. Bizim bahsettiğimiz iki ana seviye bunlardır.Biz önceden belirlenmiş ilişkilere inanıyoruz. Böyle bir şeyi burada oturan herkes için yapabilirim. Şu an burada sadece iki binden biraz daha fazla kişiyiz; aynı şekilde bunu binlerce, on binlerce hatta daha fazla sayıda insan için bile yapabilirim. Yani artık düşük seviyeli bir uygulama yapmanız gerekmiyor. Vücutlarınızı temizledikten sonra size yardım ederek yükselmenizi sağlayacak, kusursuz xiulian sistemlerini vücutlarınıza yerleştireceğim. Böylece, doğrudan yüksek seviyelerde uygulama yapmaya başlayacaksınız. Fakat bu sadece, gerçekten xiulian uygulamak için gelen öğrenciler için yapılabilir. Sadece burada oturuyor olmanız, bir uygulayıcı olduğunuz anlamına gelmiyor. Tüm bunlar, düşüncelerinizi esaslı bir şekilde değiştirdiğiniz sürece yapılabilir ve yapılabilecek şeyler bunlarla sınırlı değildir. Gelecekte herkese neler vermiş olduğumu daha iyi anlayacaksınız. Biz burada hastalıkları iyileştirmek hakkında da konuşmuyoruz. Daha çok, xiulian uygulayabilmenizi sağlamak için, uygulayıcıların vücutlarının bütünsel bir şekilde ayarlanmasından bahsediyoruz. Sağlıksız bir vücut ile hiçbir şekilde gong geliştiremezsiniz. Bu yüzden, bana hastalık tedavi etmem için gelmemelisiniz. Zaten öyle bir şey de yapmam. Benim asıl amacım, insanlara yüksek seviyelerde rehber olmak, onlara üst seviyelere doğru gerçek anlamda rehberlik etmektir.Yüklə 1,22 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   48
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə