1. a számviteli információs rendszer



Yüklə 4,98 Mb.
səhifə1/71
tarix03.01.2022
ölçüsü4,98 Mb.
#46250
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   71

1. A számviteli információs rendszer

1.1. A számviteli információk helye és szerepe a vállalkozás vezetésében


A számvitel, a bürokrácia a köztudatban sok esetben összetartozó fogalomként élnek - pedig a számvitel sokrétű információt szolgáltat.

Az emberek, szervezetek döntéseiket bizonytalan környezetben hozzák, kockázatvállalással. A kockázat ésszerű vállalásában, a döntések megalapozottságában jelentős szerepe van a kellő informáltságnak. A döntések előkészítéséhez és meghozatalához az adott helyen, szinten szükséges és racionálisan lehetséges adatokat, információkat kell biztosítani.

Az információkra igényt tartanak a gazdálkodókkal kapcsolatba kerülhető partnerek, szervezetek. A jelenlegi számviteli szabályozás legfontosabb szerepe a gazdasági élet szereplői számára megbízható és valós összkép nyújtása a gazdálkodókról. (Számv. tv. Preambulum:

A piacgazdaság működéséhez nélkülözhetetlen, hogy a piac szereplői számára hozzáférhetően, döntéseik megalapozása érdekében mind a vállalkozók, mind a nem nyereségorientált szervezetek, valamint az egyéb gazdálkodást folytató szervezetek vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetéről és azok alakulásáról objektív információk álljanak rendelkezésre.

E törvény olyan számviteli szabályokat rögzít, amelyek összhangban állnak az Európai Közösségnek e jogterületre vonatkozó irányelveivel, figyelemmel vannak a nemzetközi számviteli elvekre, és amelyek alapján megbízható és valós összképet biztosító tájékoztatás nyújtható e törvény hatálya alá tartozók jövedelemtermelő képességéről, vagyonáról, vagyonának alakulásáról, pénzügyi helyzetéről és jövőbeli terveiről.)

Az információk olyan korábban megfigyelt és célszerű rendszerben feldolgozott és továbbított (a múltra, jelenre, jövőre vonatkozó) hírek (adatok), amelyek a gazdálkodási tevékenységgel összefüggő állapotokról és folyamatokról nyújtanak tájékoztatást számszerű és/vagy szöveges formában.

Az információs rendszerbe sorolhatók a műszaki, gazdasági, piackutatási és más szakjellegű dokumentumok, valamint a számvitel és az üzemi statisztikai és információs adatfeldolgozó rendszerek, amelyek a gazdálkodási folyamat gazdálkodókon belül megvalósuló részéről és annak körülményeiről adnak számot mind a belső irányításhoz, mind a külső partnerek, szervek tájékoztatásához (adózáshoz, befektetéshez, hitelezéshez stb.).

A gazdasági számvitellel a gazdálkodó működéséről olyan folyamatos írásbeli feljegyzéseket köteles vezetni, amely alkalmas az elvégzett tevékenység valamennyi mozzanatának visszatükrözésére, menetközben és utólagos áttekintésére és összegezésére, a tájékoztató beszámoló elkészítésére (természetesen a számviteli rendszer korlátain belül, hisz van amit nem tud felvállalni, megoldani és van amit nem érdemes kimunkálni).

A működést jellemző adatok: - műszaki, - technikai adatok, értékadatok lehetnek.

Értékadatok, amelyek pénzben (forintban) fejezik ki az adott gazdasági műveletet, szintetizáló, átfogó jellegűek, és segítségükkel lehetőség nyílik a vállalkozás tevékenysége részleteinek és egészének áttekintésére, összesítésére, a gazdaságos működés figyelemmel kísérésére.

A gazdasági számvitel tehát gazdasági-pénzügyi műveletek, értékadatok szervezett gyűjtése, feljegyzése és feldolgozása, mellyel adatokat szolgáltat:


  • a gazdálkodó szervezet (és egységei) vagyonáról, erőforrásainak állapotáról, összetételéről, állományáról;

  • az erőforrások tényleges kihasználásáról, eredményességéről, egy időszak tevékenységéről, jövedelmezőségéről;

  • a gazdálkodó szervezet pénzügyi helyzetéről, a pénzeszközök forgásáról, a követelések és kötelezettségek arányáról (A Cash flow részletezése a tantárgyi feldolgozásban jelenleg nem szerepel.).

A mai szóhasználat szerint a számvitel összefoglaló megnevezése

  • a könyvvitelnek, – az önköltségszámításnak és – a beszámolásnak.

A könyvvitel a gazdálkodási folyamatot, valamint a gazdálkodó vagyonának állományát és változásait, döntően értékben kifejezve, folyamatosan nyilvántartja, összesíti és ellenőrzi.

Az önköltségszámítás valamely meghatározott termék, termékcsoport vagy szolgáltatás



  • közvetlen, szűkített, teljes - önköltségét állapítja meg (Részletezése a tantárgyi feldolgozásban jelenleg nem szerepel.).

A beszámoló rendszer a könyvviteli és önköltségszámítási adatszolgáltatásra támaszkodva tükrözi a gazdálkodó vagyoni, jövedelmi és pénzügyi helyzetét.

Ahhoz, hogy a számvitel valóban a vezetés segítségére is legyen, egyrészt felhasználóra orientáltnak kell lennie, másrészt zárt rendszerének előnyeit a jelen és a jövőre is ki kell vetítenie.


A számvitel és a vállalkozás

A szervezetileg elkülönült vállalkozások az önálló gazdasági elszámolás rendszerében mutatják ki a vállalkozás vagyonváltozását, a gazdasági vállalkozás időszakra vonatkozó hatását.

Ez a számvitellel szemben azt a követelményt támasztja, hogy költségeket felmerülésük, az eredményeket keletkezésük helyén, az adott belső elszámolási egység felelősségi, hatásköri és döntési jogkörének függvényében mutassa ki (az alapbizonylati rendszerre (Részletezése a tantárgyi feldolgozásban jelenleg nem szerepel.) építve).

A számvitel szervezésekor a termelés szervezetéből célszerű kiindulni, mert ez jelentős mértékben determinálja a szervezeti egységek teljesítményeinek mérési lehetőségeit (a belső beszámolási rendszert). Ez utóbbi bizonyos fokig meghatározza a hatásköri rendszer kiépítését.

A hatásköri és a beszámolási rendszerek a szervezeti egységek ösztönzési rendszerére és felelősségi viszonyaira hatnak.


Yüklə 4,98 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   71




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin