GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 3 SEBEŞ
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
- pentru inspecţia curentă 2 în vederea obţinerii gradului didactic I -
DATA: 15.11.2011;
GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 3 SEBEŞ;
PROPUNĂTOARE: GODICIU ILEANA-MARIA;
NIVEL II (5-6 ani) – grupa mare;
TEMA DE STUDIU: „CUM EXRPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Săptămâna toleranței: împreună pentru viitor”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată;
-
Evaluarea cunoştinţelor despre fructe, legume, flori și fenomene de toamnă;
-
Dezvoltarea unor trăsături pozitive de caracter (hărnicie, chibzuinţă, dărnicie,
bunătate, perseverență);
-
Dezvoltarea capacității de înțelegere (toleranței) față de alte personae;
-
Efectuarea unor operaţii de lucru cu material pus la dispoziţie;
-
Dezvoltarea capacităţii de exprimare prin limbajul verbal, prin muzică și artă;
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE
ADP:
-
Rutine: Întâlnirea de dimineaţă, salutul, calendarul naturii, masa;
-
Împărtăşirea; „La grădiniţă azi ne vom distra, la grădiniţă azi ne vom juca”;
-
Povestea: Greierele și furnica;
-
Obiective:
-
O1 să completeze calendarul naturii;
-
O2 să participe la activităţile de rutină;
-
O3 să asculte povestea Greierul și furnica;
-
O4 să asculte interpretarea cântecului „Greierele și furnica”;
-
O5 să participe la discuție pe baza cântecului;
-
Strategii didactice:
-
Metode didactice: povestirea, explicaţia, demonstraţia, conversaţia,
jocul;
-
Material didactic: greieraș și furnicuță, calculator,
calendarul naturii, prezența, povestea Greierele și furnica, calculator,
power-point;
ALA:
-
BIBLIOTECA:
-
Forma de activitate: activitate la sectoare;
-
Tipul activităţii: lectură după imagini;
-
Tema: „ Greierele şi furnica”;
-
Obiective:
-
O1 să denumească imaginea de pe jeton;
-
O2 să enunţe o propoziţie interogativă pe baza imaginii, respectând
întrebarea de pe steluţă (Ce? Cine? Când? Cum? Unde?);
-
O3 să respecte regulile de conversaţie în grup;
-
Metode didactice: lectura după imagini, explozia stelară, conversaţia, explicaţia, demonstraţia;
-
Material didactic: imagini din poveşti despre greiere şi furnică și aspecte de toamnă, cub cu steluțe cu întrebări;
-
ARTĂ:
-
Forma de activitate: activitate la sectoare;
-
Tipul activităţii: pictură, lipire;
-
Tema: „ Tablouri pentru furnicuță”;
-
Obiective:
-
O1 să intuiască materialul necesar activităţii;
-
O2 să picteze rama tabloului cu folosind culori după propria imaginație;
-
O3 să aplice materiale din natură (frunze, seminţe, petale de flori), realizând un tablou de toamnă;
-
O4 să păstreze un aspect îngrijit al lucrării;
-
Metode didactice: explicaţia, demonstraţia, aplicaţia, pictura, turul galeriei;
-
Material didactic: tablouri din aluat,aracet, acuarele, pensule, frunze, flori uscate, fire chenille;
-
JOC DE MASĂ:
-
Forma de activitate: activitate la sectoare;
-
Tipul de activitate: joc de masă;
-
Tema:„Așează jetonul unde zic eu!”;
-
Obiective:
-
O1 să denumească florile, fructele, legmele și aspectele de toamnă din imaginile de pe tabel;
-
O2 să indice colegului locul în care să așeze un jeton;
-
O3 să așeze jetonul în locul de pa tabel indicat de partener;
-
O2 să respecte regulile şi partenerii din grup;
-
Metode didactice: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul de masă;
-
Material didactic: jetoane cu flori, fructe, legume și aspecte de toamnă, planșe cu elemente de toamnă așezate în anumite poziții într-un tabel;
ALA2: Sceneta: „Greierele şi furnica”;
Jocuri distractive și de mișcare:
-
„Grădinarii!”;
-
„Grădinarul păzește floarea”;
Tranziţii:
-
„Micii sportivi”;
-
Cântece și poezii despre toamnă;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
-
Curriculumul pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani) 2008;
-
Metoda activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, Craiova 2009;
ADE:
Forma de activitate: activitate interdisciplinară: DLC+DS+DEC: limbă și
comunicare, activitate matematică, cunoașterea mediului și educație muzicală;
Tipul de activitate: joc didactic interdisciplinar;
Tema: „În cămara furnicuţei”;
Obiective operaţionale:
O1 să enunţe o ghicitoare despre un fruct, o legumă, o floare, sau un fenomen de
toamnă, folosind propoziții interogative;
O2 să coloreze elementul de toamnă despre care s-a formulat ghicitoarea;
O3 să formeze mulțimi cu elemente de toamnă; flori, fructe, legume, aspecte de
toamnă;
O4 să asocieze fiecărei mulțimi cifra corespunzătoare;
O5 să identifice mulțimile cu număr egal de elemente;
O6 să reprezinte, prin desen, sentimentele furnicuței și ale greierașului, în urma
muncii depuse;
O7 să efectueze exerciţiile de încălzire a aparatului respirator;
O8 să asculte intepretarea model a cântecului;
O9 să-și însușească cuvintele noi din cântec și semnificația lor: indolent, hambar,
a fi cu bănat;
O10 să interpreteze cântecul, respectând linia melodică, versurile, ritmul și
partenerii de cânt;
O11 să participe la activitate, manifestând interes și disponibilitatea de a îndeplini
sarcinile propuse;
Strategii didactice:
-
Metode și procedee: observația, conversația, explicația, jocul didactic (bingo),
cântecul, desenul, metoda hărții conceptuale, ghicitorile;
-
Material didactic: foi de bingo cu elemente de toamnă, culori, cântecul Greierele și
furnica în format power-point, o planșă de carton, calculator;
Activitate integrată
„GREIERELE ȘI FURNICA”
Scenariul zilei
Ziua debutează cu salutul:
„Bună dimineaţa cer frumos,/Bună dimineaţa soare luminos,/Bună dimineaţa micule vânt
Care alergi mereu pe pământ/Bună dimineaţa copaci înfloriţi/Bună dimineaţa păsărele mari şi mici
Bună dimineaţa pietre tari/Bună dimineaţa animale mici şi mari.”
Îi prezint copiilor pe grieraşul Cri-Cri şi pe furnicuţa Fi-Fi.
Prezint povestea greierașului și a furnicii;
Împărtăşirea: „Cum credeţi că se simţea greieraşul? Dar furnica? Voi cum vă simţiţi în această dimineaţă? A fost tolerantă furnicuța? Voi ce ați fi făcut în locul ei?;
„Greieraşul a-ngheţat/ Şi e tare supărat/ Că vecina lui furnică/ Nu doreşte să îi dea
O bobiţă cât de mică/ Ca să aibă ce mânca/ Furnicuţa, hărnicuţa/ Toată ziua roboteşte/ Nicio clipă nu se-opreşte/ Dar micuţul greieraş/ Nu se lasă păgubaş
Şi o roagă pe furnică/ Să-l înveţe a munci/ Şi a economisi/ În schimb el îi va cânta
Şi-amundoi se vor distra”.
„Furnicuţa Fi-Fi l-a invitat pe greieraş în casa ei. Aici ea o să îl înveţe cm să se pregătească de venirea iernii, iar greieraşul, drept mulţumire, îi va cânta un cântecel.
Haideţi, să mergem împreună cu greieraşul, la casa furnicuţei şi să vedem cu ce o putem ajuta” – prezint sectoarele;
Împart copiii la sectoare printr-o numărătoare;
Copiii îndeplinesc sarcinile de la sectoare, trecând, pe rând, pe la fiecare din ele.
Se evaluează rezultatele obținute prin metoda turul galeriei.
Rutină:
„Rândul iute să-l formăm/ Şi cuminţi să aşteptăm/ Pe mânuţe ne spălăm/ Este timpul să mâncăm/ Fructele a le gusta”
Tranziții: Exerciții fizice;
Se face trecerea la activitatea pe domenii experenţiale:
„După ce am gustat fructe şi am prins putere, haideţi împreună cu grieraşul şi furnicuţa, la căsuţa lui Fi-Fi, pentru a o ajuta să aşeze în cămară, pe rafturi, bogăţiile adunate şi împreună cu ei să ne distrăm şi să cântăm.„Acum ne vom distra/Bingo noi ne vom juca/Şi cu Cri-Cri vom cânta”- se desfășoară jocul interdisicplinar: În cămara furnicuței;
Copiii enunță ghicitori despre flori, fructe, legume, aspecte de toamnă, iar colegii lor marchează răspunsul, pe un tabel, cu un creion. Când au completat un rând sau o coloană strigă BINGO! Câștigă cel care completează primul tot tabelul. Apoi o vom ajuta pe furnicuță să adune roadele strânse toamna în coșuleț, în vază , în ladă și în dulăpiorul din cămara ei (fișe individuale, metoda hărții). Ca să ne fie munca mai ușoară, vom cânta împreună cu greierașul, cântecelul “Greirele și furnica”.
La sfârşitul zilei, ne vom juca câteva jocuri distractive: „Grădinarul păzește florile!”;„Grădinarii” și vom prezenta sceneta: „ Greierele și furnica”;
Activitatea se încheie cu recapitularea activităţilor desfăşurate și cu enumerarea unor învățăminte trase în urma desfășurării ei: “Oricât de mici am fi, dacă muncim, bogății agonisim. Chiar și greierașul muncește, în felul său și furnicuța ar trebui să îl ajute, pentru că și el i-a cântat vara, în toate serile, când era obosită”.
.
EVENIMENT
DIDACTIC
|
CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII
|
STRATEGII
DIDACTICE
|
EVALUARE
|
1.Moment organizatoric
|
Voi pregăti materialele la fiecare centru.
|
|
|
|
2.Captarea atenţiei
ADP: întâlnirea de dimineaţă,
tranziţii, rutine
|
Voi prezenta greieraşul și furnicuța aduse de mine, care au venit la grădiniță ca să le arate copiilor că și cei mici sunt folositori și ca să ne învețe să fim harnici.
Prezint povestea: „Greierele și furnica”.
„Furnicuța Fi-Fi e tare supărată că greierașul în fiecare toamnă vine să îi ceară mâncare. Voi i-ați da ceva? De ce?”
Să ştiţi copiii că şi a cânta este o meserie, o muncă, iar greierele nu este chiar leneş şi el munceşte cântând. Aţi auzit acel cântec frumos cri, cri, cri, în serile călduroase de vară când acest cântec încântă pe toată lumea? Toate insectele şi păsările se bucură de acest cântec, fără el ar fi triste chiar şi zilele lor.
Cu toate acestea, el niciodată nu reușește să adune nimic pentru zilele friguroase de iarnă, cu toate că vara întreagă a încântat lumea cu cântecul său.
Pentru a-l face pe greieraș fericit o să îl învățăm să adune provizii pentru iarnă, iar el ne va cânta un cântecel”.
|
Conversaţia
Povestirea
Conversația
Conversația
Explicația
|
Greieraș
Furnicuță
Calculator
|
Frontală
|
3.Anunţarea temei
|
„Astăzi noi și greierașul Cri-Cri o vom ajuta pe furnicuța Fi-Fi să se pregătească de iarnă: vom construi căsuțe pentru furnicuțe, vom împodobi pereții căsuței cu tablouri de toamnă, o vom ajuta să aranjeze roadele adunate în cămară, iar greierașul ne va învăța cântecelul Greierele și furnica și cu toții vom cânta, o scenetă pentru cei doi vom prezenta și multe jocuri ne vom juca.”
|
Explicaţia
|
|
|
4.Dirijarea învăţării
|
Toţi copiii vor trece pe la toate centrele şi se vor aşeza la centrul dorit.
În centrul artă voi prezenta materialele cu care vor lucra pentru a realiza, prin aplicație și desen, tablouri de toamnă, după imaginație.
La joc de masă, copiii vor forma tabele din elemente de toamnă, după indicațiile unui coleg, care obervă un tabel de elemente predefinit. De ex.: “Așează mărul în dreapta strugurelui, sub prună așează norul”.
La centrul biblioteca vor observa imagini din povești, fabule, poezii despre greieraș și furnicuță, și vor enunța, pe baza metodei explozia stelară, întrebări despre aceste imagini.
Se va evalua activitatea de la sectoare prin metoda turul galeriei.
Rutine:„Gustăm fructe.”
Tranziții: Vom efectua, în cerc, câteva exerciții fizice.
|
Observația
Demonstraţia
Desenul
Aplicația
Explicaţia
Jocul de masă
Explozia
stelară
Turul galeriei
Exerciții de mișcare
|
Tablouri de aluat
Materiale din natură
Jetoane cu elemente de toamnă
Imagini cu greierele și furnica
Cub cu steluțe
|
|
5.Obținerea performanței
|
Se va realiza în cadrul ADE. Un copil va spune o ghicitoare despre un fruct, o legumă, o floare sau un aspect de toamnă, iar ceilalți vor ghici obiectul ghicitorii și îl colora pe foile de bingo. Cel care colorează primul toate elementele de pe un rând sau de pe o coloană strigă BINGO!, iar cel care termină primul tot tabelul de elemente, câștigă concursul.
Pentru ca furnicuța să nu se plictisească, copiii și greierașul îi vor cânta și recita și alte cântece și poeziid e toamnă învățate la grădiniță (tranziții).
|
Jocul didactic
interdisciplinar
|
Jetoane cu fructe, flori, legume, fenomene de toamnă
Fișe de bingo
Calculator
|
Aprecieri verbale
|
6. Evaluarea
|
Copiii vor forma mulțimi de elemente (flori, fructe, legume și aspecte de toamnă), vor asocia cifre la mulțimi și vor desena ce presupune o cămară încărcată (bucurie, bogăție, etc). Pentru ca munca să fie mai plăcută, vom cânta și ne vom distra.
|
Aplicația
Desenul
Cântecul
|
O planșă de carton
Jetoane cu aspecte de toamnă
|
|
7.Încheierea activității
|
Ziua se va încheia cu o scenetă și cu jocuri distractive:
Coșulețul rupt, Grădinarul păzește florile. La final vom recapitula activitățile zilei și vom primi reconmpense.
|
Jocuri
distractive
|
|
Recompense-servesc bomboane
|
JOCURI DISTRACTIVE
Copiii se împart în două grupe egale de flori si gradinari. Un alt copil va fi vanzatorul de flori. Gradinarii formeaza un cerc. Ei vor sta in picioare, iar florile in fata lor, jos. Vanzatorul alearga in jurul florilor. Gradinarii canta:
„Am în grădiniță floricele,
Crizanteme, tufănele,
Și le-am pus pe toate-n rând
Și-am plecat ca să le vând
Chiar acuma.”
Vânzătorul se oprește în fața unei flori, dând mâna cu grădinarul ei:
„Eu ți-aș cumpăra floare-asta
Dac-ai vinde-o
Plată bună eu ți-aș da
Dac-ai pretinde-o”
Ceilalți grădinari îi răspund:
„Du-te fuga și o ia
Și o ia să fie a ta
Chiar acuma.
Vânzatorul și grădinarul la care s-a oprit aleargă în sensuri diferite pentru a ocupa locul de grădinar al florii respective.
-
GRĂDINARUL PĂZEȘTE FLORILE:
Un copil stă cu faţa la perete (cu spatele la colegi) şi spune:
Grădinar eu mă numesc / Şi florile le păzesc / De vreodată cineva / Fură din grădina mea
Am să-l prind eu negreşit / Căci pe dată l-am ochit! 1,2,3, la perete stai!
Ceilalţi copii încearcă să se apropie de grădinar şi să îi fure o floare. Când grădinarul spune: 1,2,3, la perete stai! – copiii rămân nemişcaţi. Dacă grădinarul surprinde un copil mişcându-se îl ia şi îl scoate din joc. Ultimul copil care rămâne în joc va fi următorul grădinar.
SCENETA
„Greierele și furnica”
A fost odat’ un greieraş
Care cânta: - Frumoasă-i vara,
Că pot dansa cu amicii mei
De dimineaţa până seara.
- Aşa-i, ce bine ne distrăm!
Îi răspundeau în cor băieţii.
Şi-apoi în ritm cu greieraşul
Săltau vioi petrecăreţii.
Noi suntem greieraşi voioşi
Ce ştim cânta frumos.-bis
Noi la chitară ştim cânta
Chitara sună aşa: ţin, ţin…
Toată vara noi cântăm
Ce bine ne distrăm!-bis
Doar furnicuţa, numai ea
Munceşte, vai de ea!
Ţin, ţin…..
În timpul acesta furnicuţa
Muncea din greu, fără-ncetare,
Cărând grăunţe mari în spate ,
Să aibă din belşug mâncare.
Le aşeza apoi, cu grijă,
Pe rafturile din cămară,
Unde strânsese cu răbdare
Şi vrednicie…o comoară
- Draga mea furnică,
Ce cari, mititică?
- Boabe car şi car
Să am în hambar.
- Pentru cine oare
Cari tu grăuncioare?
- Pentru pui,pui, pui,
Să îi ştiu sătui.
- Ai cărat, cărat,
Hai şi la jucat!
- Cum să mă joc? Cum?
Iarna vine acum!
Pe când trudea furnica noastră
Cărând poverile-n spinare,
Se întâlni cu domnul greier,
Care cânta cu nepăsare:
- Eu sunt un greieraş voios
Ce ştiu cânta frumos…etc.
Privindu-l cum se mai distrează
Furnica-i zise fără-ocol:
- Văd că ţi-e bine, dar la iarnă
Îţi va cânta…stomacul gol.
- Ei ce să zic, vecină dragă!
De grija mea să nu oftezi.
Eu cânt, că asta mi-e menirea
Pe când tu ştii… doar să lucrezi.
Şi uite aşa zbură şi vara, lunga vară…
Şi- ntr-o zi, pe neaşteptate
Peste dealuri zgribulite,
Peste ţarini zdrenţuite,
A venit aşa, deodată,
Toamna cea întunecată.
Lungă, slabă şi zăludă,
Botezând natura udă
C-un mănunchi de ciumăfai-
Când se scutură de ciudă
Împrejurul ei departe
Risipeşte-n evantai
Ploi mărunte, frunze moarte,
Stropi de tină, guturai…
Greieraşii: hapciu!
Şi cum vine de le munte,
Blestemând
Şi lăcrimând,
Toţi ciulinii de pe vale
Se pitesc prin văgăuni,
Iar măcieşii de pe câmpuri
O întâmpină în cale
Cu grăbite plecăciuni….
Iar toamna ploi cernu mărunt
Dădură, deci bir cu fugiţii
Petrecăreţii rând pe rând.
Iar greieraşul cântăreţ
Rămase acum singur şi trist.
- Cri-cri, ce foame mi-e acum.
Degeaba cânt că tot nu-mi trece.
Sunt singur, fără de prieteni
Şi-afară bate vântul rece.
Cri-cri-cri, Toamnă gri,
Nu credeam c-o să mai vii
Înainte de Crăciun,
Că puteam şi eu s-adun
O grăuntă cât de mică,
Ca să nu cer împrumut
La vecina mea furnică
Fiindcă nu-mi dă niciodată,
Şi-apoi umple lumea toată
Că m-am dus şi i-am cerut…
Cri-cri–cri, Toamnă gri,
Tare-s mic şi necăjit!
Dar ce-o mai fi făcut furnica?
N-o duce greu, de azi pe mâine?
Stă-n casa ei, la căldurică
Mâncând fărâmituri de pâine.
Învins de foame, bietul greier
Se hotărî într-o clipită
Să împrumute nişte boabe
De la vecina ei furnică.
Greieraşul bate la casa furnicilor.
Furnicuţele îşi dau coate, cântă pe melodia
,,A venit, a venit Moş Gerilă mult dorit!”
- A venit, a venit greieraşul prăpădit!
E flămând şi îngheţat că nimic nu a mâncat.
- Am venit, am venit iepuraşul prăpădit,
Sunt flămând şi-am îngheţat
Chiar nimic nu am mâncat.
Şi te rog, vecina mea,
O fărâmă, dă-mi ceva
Ca de foame să nu mor.
JUR să-ţi fiu de ajutor!
Dar dânsa-i râse-n nas cu ciudă:
- Ha , ha, ha, auzi la el ce spune!
Că vrea grăunţe să-mprumute
Sau niscai boabe bune.
Mai puneţi pofta-n cui
Astă vară doar atât făceai.
Cu glas mieros
- Furnicuţă, surioară,
Ne cunoaştem de astă vară.
Tu munceai, iar eu cântam
Timpul bine-l petreceam.
Acum vara a trecut..
Tare frig s-a mai făcut!
N-am casă, n-am ce mânca
Şi-am venit la dumneata
O grăunte ca să-mi dai
Sau o pungă de mălai.
Sunt flămând şi îngheţat…
prinzând-o pe furnică de haină
Dacă nu-mi dai, ce mă fac?
- Toată vara ai cânta
Şi la mine te-ai uitat.
Cum munceam cu sacu-n spate
Şi cu câtă greutate.
Ai cântat şi te-ai distrat
Acum vezi, stai nemâncat.
Dacă vrei să o duci bine,
Munceşte şu tu ca mine.
Morala fabulei e clară:
Toate furnicile
Munceşti, ai tot ce-îţi doreşti!
De nu, rămâi cu burta goală
Şi vai de tine cum trăieşti!
CÂNTEC
Greierele şi furnica
A cântat o vară-ntreagă la chitară
Greierele indolent.
Însă se trezi de-odată din visare,
Când gerul se simți prezent.
În hambar când el privi,
Găsi doar o goliciune.
Viscolul se întețea,
Dar și foamea mai ceva!
Ce să facă? Ce să facă?
Hai să ceară la furnică împrumut.
Să îi dea vreo două boabe de secară
Pentru ea nu va fi mult!
Uite așa îi spuse ei:
,,-N-am nimic de îmbucat,
Foamea m-a scos din bordei,
Dă-mi, te rog, un dumicat!
Ș tiți și voi că furnicuța-i muncitoare
Dar poate voi nu știți ceva:
Să dea orișicui mâncare,
Chef nu are!
Greierului îi zise așa:
,,-Astă vară ce-ai păzit? ,,
,,- Dacă nu e cu bănat...
Zi și noapte am cântat,
Pentru mine, pentru toți... ,,
,,- Joacă acuma dacă poți! ,,
Cuvinte noi:
indolent – leneş, trândav;
hambar- magazie sau ladă în care se păstrează produse agricole, mai ales cereale;
viscol - vânt puternic, însoţit de ninsoare sau lapoviţă;
lapoviţă – ploaie amestecată cu zăpadă;
dumicat – bucată mică cât se muşcă o dată cu gura, îmbucătură;
bordei - casă mică, săpată în pământ şi acoperita cu paie şi pământ;
nu e cu bănat – nu e cu supărare;
BINGO DE TOAMNĂ!
-
Colorează elementele din tabel atunci când le ghicești!
-
Strigă BINGO! când ai completat un rând sau o coloană!
-
Formează mulțimi de elemente de același fel.
-
Asociază fiecărei mulțimi cifra corespunzătoare!
5 1 3 4 2
Dostları ilə paylaş: |