Kizilelma iletiŞİm rehberi II

Sizin üçün oyun:

Google Play'də əldə edin


Yüklə 0.93 Mb.
səhifə1/14
tarix21.11.2017
ölçüsü0.93 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14

KIZILELMA İLETİŞİM REHBERİ II.

Sunuş :


Kızılelma Akkuş’un kasabaları arasında önemli bir uç noktadadır. Ünye ilçesini Akkuş’a bağlayan servis yolu üzerinde güzel bir kasabacıktır. Kasaba hızlı bir şekilde kültürel, sosyal ve ticari yönden gelişmektedir. Ancak bu gelişmelere ışık tutacak kalıcı ve belgeli çalışmalar yeterince yoktur.
İki binli yıllarda İlahiyatçı ve öğretmen – Eğitimci Yazar olan Mehmet Ali KURU’ nun hazırlayıp yazdığı “ KIZILELMA İLETİŞİM REHBERİ I ” adlı eseri bu alanda yazılmış en ciddi eserlerden birisidir.
Son yıllarda Kızılelma kasabasının mahalle ve tüm yönleri ile kapsamlı ve güncelliğini koruyacak bir eser olarak elinizdeki bu eseri “ KIZILELMA REHBERİ II ” yi hazırlayıp yazdım.
Elinizdeki bu rehber altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak Kızılelma kasabasını ele aldım. İkinci bölümde her mahalleyi ayrı ayrı inceledim. Üçüncü bölümde Kızılelma kasabasının kültür yapısı, folkloru, geleneklerini özetlemeye çalıştım. Sayfa aralarına koyduğum resimlerle bunu belgelemeye ve kalıcı kılmaya gayret ettim. Dördüncü bölümde İş ve meslek Dünyamızı ayrıntıları ile tanıtmaya çalıştım. Yine güncel resimlerle bu anlatılanları destekledim. Beşinci bölümde Belediye ve Faaliyetlerini anlattım. Yapılan yararlı işleri bir bir belgeleri ile sunmaya gayret ettim. Altıncı bölümde ise, Kızılelmalı kim nerede ne kadar göç etmiş inceledim ve bunları belirttim. Ayrıca rehbere Kızılelmalılara ait telefon numaralarını içeren bir bölüm ayırdım. Rehber için kim ne dedi. Bir bölüm halinde yazmaya çalıştım. Kasabalıların günlük faaliyetlerinden örnekler sundum.
Sahasında bir boşluğu dolduracağına inandığım bu Rehberin bir eğitimci olarak kasabalı öğrencilerin yöreleri için başvuru kitabı olacağını, ve kasaba halkının, gurbetteki Kızılelmalıların faydalanacağını düşünüyorum. Kasabamızın tanıtılmasına bir katkısı olacaktır.
Bu rehberin hazırlanmasından yayımına kadar destek ve katkıda bulunan, resim ve istatistiklerini kullanmama müsaade eden Kızılelma Belediye Başkanı Sn. İsa DEMİRCİ ye, teşekkür ediyorum. Ayrıca rehberin hazırlanmasında ve yayımında emeği, katkısı geçen bütün Kızılelmalılara teşekkür ederim.
Bu yaptığım çalışmamla Kızılelma kasabasının çok yönlü tanıtımına katıda bulunabileceksem kendimi bahtiyar sayarım. Her şey daha güzel bir Kızılelma kasabası içindir.
Bu Rehberi 13.08. 2003 tarihinde, bir arının sokmasıyla aramızdan ayrılan Hafız Mustafa ACAR’ a itaf ediyorum.

Mehmet Ali KURU

Eğitimci – Yazar

OSMANCIK


İLETİŞİM NEDEN ÖNEMLİDİR?
İletişim, varlıkların başka varlıklarla sağlıklı bir şekilde anlaşması demektir. Örneğin insanların birbirleri ile her türlü anlaşma sağlaması iletişim ile olur. Bu yüzden sözlü, yazılı, görüntülü ve internet aracılığı ile iletişim gibi önemli bölümleri oluşmuştur.
Başkaları ile sağlıklı bir iletişim köprüsü kurabilmek, günümüzde tek başına ve uzman desteği olmaksızın bir hayli zor başarılan, gerçek anlamda profesyonel bir iş kolu konumuna gelmiştir. Siz okuyucular bunun neresi bir iş kolu diyebilirsiniz. Sadece böyle dediğiniz için bile bir iletişime ihtiyacınız olmuştur. Her gün onlarca olumlu ve olumsuz mesaj alan bir topluma seslerini doğru bir biçimde ulaştırmak isteyen siyasetçiler, çalışanı ile sağlıklı bir iletişim kurmayı hedefleyen yöneticiler, öğrencileri ile başarıyı yakalamak için iyi bir iletişim kurmaya çalışan öğretmenler, hastalarını tedavi etmek için hastaları ile iyi bir iletişim kurmak zorunda kalan doktorlar ve çocuk eğitimi ile ilgili daha fazla bilgilenmek isteyen aileler, bunun gibi konularda danışmanlardan, uzman halkla ilişkiler şirketlerinden ve psikologlardan destek almak durumunda kalıyorlar.
Yine, tüketiciye ulaşmak isteyen firma sahipleri markalarını halka tanıtabilmek için kendileri adına değişik reklam teknikleri geliştiren ajanslara yüklü miktarlarda paralar ödemektedirler.
İletişimsizlik, devletlerin zayıflamasına, şirketlerin güdük kalıp daralmasına ve siyasal partilerin gerilemesine sebep olduğu gibi toplumun çekirdeği durumundaki ailelerin de parçalanmasına neden olur.
İletişimin olmadığı yerde kesinlikle ihmal vardır. “Tanı”ların yerini “sanı”lar, “sevgi”nin yerini “nefret”,güvenin” yerini “korku”,toplantı”nın yerini “ dedikodu”,çözümün” yerini “ karmaşa” almıştır. Sevgi dolu bir dünyada yaşamak istiyorsak, önce kendi ailemizde bir sevgi medeniyeti oluşturmak zorundayız. Bu topraklarda, sözünü ettiğimiz o sevgi medeniyetinin mayası fazlasıyla mevcuttur. Bize düşen bu mayayı bir kaba veya yere aşılamaktır. Maya tutmaya hazırdır.
Bırakın insanı, geçmiş zamanlarda göçmen kuşlar için bile vakıflar kurmuş, ihtiyaç sahipleri için, “sadaka taşları” çözümünü getirmiş ışıltılı bir medeniyetin varisleri olarak insana saygı ve sevgiye dayalı toplum düzeni oluşturmak hepimizin en temel görevidir. Bendeniz de bu çalışmam ile bu görevimin gereğini yaptığıma inanıyorum.
Sevgi medeniyetini yeniden kurabilmek için ailemizin bireyleriyle, akrabalarımızla, arkadaşlarımızla, komşularımızla, personelimizle ve toplumun diğer üyeleriyle daha yakın ilişkiler içinde olmalı, birbirimizi iyice tanımalı ve anlamalıyız. İletişim, sadece “izlemek” demek değildir. İletişim “ karşılıklı temas kurmak” tır.

Mehmet Ali KURU

Eğitimci – Yazar

OSMANCIKİÇİNDEKİLER:

BİRİNCİ BÖLÜM : YENİKONAK KASABASI

İSTİKLAL MARŞI

Gençliğe Hitabe ( Atatürk’ün Resmi Üstüne)


Akkuş İlçe kaymakamının Otobiyografisi

Kızılelma Belediye Başkanı Resmi ve Otobiyografisi


Yazarın Otobiyografisi

Kasabanın Kimliği

Kasabanın Tarihi

Kızılelma(Kızılelma) Kasabasının Coğrafi Durumu:


Kzılelma Kasabasının Fiziki Coğrafyası


1-Jeolojik Yapısı (Tarihte Geçirdiği Önemli Depremler)

2-Yeryüzü Şekilleri

Dağları, Tepeleri

Yaylaları

Vadileri

Akar Suları

Göletler ve Göller

Yeraltı Suları

İklim

Doğal Bitki ÖrtüsüNüfus: ....

Ekonomik Yapısı : ......

Tarım

HayvancılıkOrman İşletmeciliği

Esnaf Teşekkülleri ve Küçük Esnaflar

Ticaret ve Hizmet Sektörleri

Sağlık Durumu:

Eğitim Durumu:

Kızılelma’da Yetişen Tarihi Şahsiyetler:

Basın ve Yayın Hayatı

Ulaşım ve İletişim

Adli İşlerin Yürütülmesi

Turizm


Ören Yerleri

Kaya Mezarlar ve Mağaralar

Yaylalar ve Mesire Yerleri

İdari Durum

Kasabanın İdari Tarihi

Bugünkü Durumu

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14
Orklarla döyüş:

Google Play'də əldə edin


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə