PROIECT DE LECTIE
UNITATEA DE INVATAMANT: SCOALA CU CLASELE I-VIII,TRESTIENI
PROFESOR: SAIZU MARINA
DATA:8.10.2009
ARIA CURRICULARA: LIMBA SI COMUNICARE
DISCIPLINA:LIMBA SI LITERATURA ROMANA
CLASA a VIII a B
TITLUL LECTIEI”Emotie de toamna “de Nichita Stanescu
TIPUL LECTIEI:Predare-Invatare-Evaluare
SCOPUL:Cultivarea receptivitatii literar-artistice a elevilor, cu referire speciala asupra universului liric.
COMPETENTE OPERATIONALE:
La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
O1- sa retina informatii despre viata si opera lui Nichita Stanescu
02-sa recunoasca trasaturile genului liric
03-sa identifice ideile poetice din textul literar
04-sa identifice procedeele de expresivitate artistica aratand semnificatia lor
05-sa recunoasca modalitatile de organizare a textului literar
06-sa selecteze,din textl literar,pasajele semnificative folosite ca argumente care sa sustina unele afirmatii
07-sa isi exprime, oral si in scris,opiniile, sentimentele si atitudinile
08-sa alcatuiasca enunturi cu valori morfologice si sensuri diferite ale unor cuvinte
09-sa gaseasca omonime-sa explice ortografierea unor cuvinte
STRATEGIA DIDACTICA:
Resurse materiale:textul liric,prezentare power point,film documentar, melodii pe versuri de N.Stanescu,caietul elevului,fisa de lucru,fisa de evaluare
Resurse procedurale:conversatia,invatarea prin descoperire,reflectia,explicatia
Forme de organizare a activitatii: frontal,individual,pe grupe
Forme de evaluare:orala , fise de evaluare
MATERIAL BIBLIOGRAFIC
Nichita Stanescu volumul de poezii “O viziune a sentimentelor”
Vistian Goia-“Didactica limbii si literaturii romane”-Ed.Dacia,Cluj-Napoca,2002
Alina Pamfil-Limba si literatura romana.Structuri didactice deschise”-Ed.Paralela 45,Cluj –Napoca,2003
ETAPELE LECTIEI
|
ACTIVITATEA PROFESORULUI
|
ACTIVITATEA
ELEVILOR
|
FORME DE ORGANIZARE
|
RESURSE PROCEDURALE SI MATERIALE
|
PROBE DE EVALUARE
|
MOMENT ORGANIZATORIC
|
Consemnarea prezentei
Pregatirea conditiilor necesare bunei desfasurari a lectiei
|
Se pregatesc pentru lectie
|
frontal
|
|
|
ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR DOBANDITE ANTERIOR
|
Verificarea cantitativa si calitativa a temei de acasa
|
Se corecteaza eventualele greseli
|
frontal
|
exercitiul
|
orala
|
CAPTAREA ATENTIEI
|
Sunt rostite cateva ganduri:
A venit toamna, cu zile caldute si seri reci, cu amintiri peste care se asterne din belsug un strat gros de frunze moarte.Imi plac toate anotimpurile ,insa toamna , cu siguranta imi da aceea stare anume in care pot sa vorbesc mai usor cu mine ,cu sufletul meu.Pasind pe alei, am impresia sa singurele care inteleg ce se petrece cu mine sunt tocmai frunzele pe care le spulbera vantul si care-mi fosnesc sub pasi.Probabil ca fiecare frunza pe care o strivim nepastori sub pasi isi are propria viata,propria poveste peste care trecem cu nepermis de multa usurinta.
O astfel de frunza s-a asezat ostenita la picioarele mele.Surprinzator, pe nervurile ei am putut descifra gandurile atat de frumoase stranse intr-o poezie de catre Nichita Stanescu
|
Elevii asculta
|
|
|
|
ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR URMARITE IN DEMERSUL DIDACTIC
|
Poezia se intituleaza “Emotie de toamna” si mi-am propus ca astazi sa-i descifram mesajul
-vom retine informatii despre viata si opera lui Nichita Stanescu
-vom recunoaste trasaturile genului liric
- vom identifica ideile poetice din textul literar
- vom identifica procedeele de expresivitate artistica aratand semnificatia lor
- vom recunoaste modalitatile de organizare a textului literar
-vom selecta,din textl literar,pasajele semnificative folosite ca argumente care sa sustina unele afirmatii
-va puteti exprima, oral si in scris,opiniile, sentimentele si atitudinile
-veti alcatui enunturi cu valori morfologice si sensuri diferite ale unor cuvinte
-veti gasi omonime
-veti explica ortografierea unor cuvinte
|
|
frontal
|
Conversatia
|
|
DIRIJAREA INVATARII
|
Elevilor li se inmaneaza textul suport.Apoi se vor prezenta power point referinte despre viata si opera lui Nichita Stanescu, scriitor cu care elevii nu s-au mai intalnit, sau pe care nu l-au studiat ,inca
Lectura model a poeziei
Se va vizualiza o prezentare power point in care se vor audia versurile poeziei “Emotie de toamna” pe muzica lui Nicu Alifantis+”Gand 8”
In continuare se trece la descifrarea mesajului poeziei si pentru eficietizarea timpului elevilor li se da o fisa de lucru pe care o vor completa pe parcursul orei(Anexa 1)
Pentru ca in clasa a VIII a, elevii sunt deja familiarizati cu trasaturile genului liric, elevii vor fi solicitati sa identifice ,in grupe, aceste trasaturi fiecare grupa primind sarcina de lucru.(Anexa 2)
|
Elevii primesc textul
Elevii sunt atenti la lectura poeziei ca mai apoi sa o poata citi si ei
Elevii noteaza pe fisa delucru
|
Individual
frontal
Activitate pe grupe
|
Film power point ”Nichita Stanescu”poezii recite de N. Stanescu:
”Lectia despre cerc”
“Lectia despre cub”
Textul suport
Fisa de lucru
Fisa de lucru
Melodia “Ce bine ca esti” fundal
|
|
ASIGURAREA
FEED-BACK-ULUI
|
Fiecare elev va primi pentru evaluare o fisa de lucru(Anexa3)
In finalul orei elevii vor fi invitati sa urmareasca un film documentar in care poetul isi spune opinia despre faptul ca este studiat in scoli, ca o poezie de-a sa este inclusa in programa de Limba si literatura romana.
|
Elevii rezolva cerintele si apoi corecteaza eventualele greseli
|
individual
|
|
Fisa de evaluare
|
NOTAREA SI TEMA PENTRU ACASA
|
Elevii active vor fi recompensati cu calificative sau note si vor primi tema pentru acasa”Scrie o compunere de 20-25 de randuri in care sa demonstrezi apartenenta textului “Emotie de toamna” de N.Stanescu la genul liric,.Se asigura un fond sonor de final
|
|
|
Melodia “Ploua infernal in luna lui marte”
|
|
Emotie de toamna
de Nichita Stanescu
Poezia face parte din volumul___________________________________________________
Titlul
Tema
Structura textului:
I STROFA PLANUL_________________
“A venit toamna acopera-mi inima cu ceva”-
“Cu umbra unui copac sau mai bine cu umbra ta”
“Ma tem ca n-am sa te mai vad ,uneori,”
“Ca or sa-mi creasca aripi ascutite pana la nori”
“Ca ai sa te ascunzi intr-un nor strain”
“Si el o sa se-nchida intr-o frunza de pelin
II.STROFA.PLANUL__________________________
“Si atunci m-apropii de pietre sit tac”
“Iau cuvintele si le inec in mare”
“Suier luna si-o rasar si-o prefac
Intr-o dragoste mare”
APARTENENTA GEN LITERAR_____________________________
Prezenta eului liric
Figuri de sti
Elemente de prozodie
Limbajul poeziei
Sentimentele eului liric
ACTIVITATE PE GRUPE
GRUPA 1 Identifica , in text, marci lexico-gramaticale ale prezentei eului liric
Grupa 2 Descopera ,in text, figurile de stil
Grupa 3 Ce trasaturi prezinta elementele de prozodie ,din text.
Grupa 4 Care este limbajul utilizat in poezie?
Grupa5.Numeste patru sentimente pe care poetul le transmite in poezie , precum si modul in care acestea sunt transmise
ACTIVITATE PE GRUPE
GRUPA 1 Identifica , in text, marci lexico-gramaticale ale prezentei eului liric
Grupa 2 Descopera ,in text, figurile de stil
Grupa 3 Ce trasaturi prezinta elementele de prozodie , din text.
Grupa 4 Care este limbajul utilizat in poezie?
Grupa5.Numeste patru sentimente pe care poetul le transmite in poezie , precum si modul in care acestea sunt transmise
NUMELE SI PRENUMELE
FISA DE EVALUARE
1.Folositi cuvantul” toamna” in contexte potrivite, astfel incat sa fie pe rand:
Substantiv_____________________________________________
Adverb de timp_________________________________________
2 Stabiliti categoria gramaticala a cuvintelor:”am”;”or”ai”;”o” din structurile:
‘N-am sa te mai vad”
‘or sa-mi creasca arpi”
“ai sa te ascunzi”
“o sa te-nchida”
______________________________________________________
3.Explicati ortografia cuvantului:”ma apropii” ______________________________________________________
4.Alcatuiti enunturi cu sensurile proprii si figurate ale cuvintelor:
“umbra”-sens propriu___________________________________
-sens figurat____________________________________
“inima”- sens propriu____________________________________
-
sens figurat____________________________________
5.Dati omonimele cuvantului”tac”
____________________________________________________
6.Scrieti formele verbului” a face” derivate cu prefix
______________________________________________________
Dostları ilə paylaş: |