PROIECT DE LECTIE
UNITATEA: Scoala cu clasele I-VIII, Movilita
Data: 12.03.2009
Profesor: Stoian Florentina-Claudia
Disciplina: Limba şi literatura română
Clasa: a VIII-a
Subiectul lecţiei: Propozitia subordonata circumstantiala de loc
Timpul: 50/
Tipul lecţiei: de sistematizare a cunostintelor dobandite anterior.
Obiective generale:
2. Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala.
3. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris.
4. Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa.
Obiective de referinta:
2.3. Sa utilizeze corect relatiile sintactice in textele orale proprii;
3.2. Sa sesizeze valoarea expresiva a categoriilor morfosintactice studiate;
4.2. Sa utilizeze in redactarea unui text propriu cunostintele de morfosintaxa, folosind adecvat semnele ortografice si de punctuatie.
Obiective operationale:
O1: să identifice corect subordonatele din exemplele date;
O2: să recunoască regenţii specifici şi elementele de relaţie ale fiecărei subordonate;
O3: să argumenteze apartenenţa unei propoziţii la un anumit tip de subordonată;
O4: să alcătuiască enunţuri după cerinţe date;
O5: să organizeze observaţiile făcute în scheme recapitulative;
Strategie didactica:
1. Resurse procedurale:
a) Metode si procedee: Floarea de lotus, lucrul pe grupe, explicatia, conversatia euristica, rebus.
b) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
2. Resurse materiale:
fise de documentare, fise de lucru in forma de floare, flipchart, markere
Bibliografie:
1. Erceanu, Ninusa- Evaluare curenta pentru clasa a VIII-a, editura Grup Art Editorial, Bucuresti, 2007.
2. Neamţu, G.G. - Elemente de analiză gramaticală (99 de confuzii/distincţii), EDP;
3. Popescu, Stefania- Gramatica practica a limbii romane, editura Tedit FZH, Bucuresti, 2007;
4. Trofin Eliza-Maria (coord.): Gramatică fişe de lucru, Ed. Paralela 45, Piteşti 2006
Parcurs didactic
Momentul lectiei
|
TP.
|
O.R.
|
Activitati de invatare
|
Strategie didactica
|
Obs.
|
Resurse
|
Evaluare
|
Forme de organizare
|
Metode
|
Materiale
|
1. Moment organizatoric
|
1 min
|
|
- Voi avea grija ca elevii sa-si pregateasca materialele necesare orei de limba si literatura romana si voi nota absentii.
- Voi asigura linistea si disciplina clasei pentru o buna desfasurare a activitatii didactice.
|
|
|
|
|
|
2. Actualizarea cunostintelor
|
5 min
|
|
Împart elevilor fişe conţinând un rebus şi îi invit să il completeze si sa descopere ce se află pe diagonala AB pentru a afla titlul noii lecţii. (Anexa1)
|
Activitate frontala
|
Conversatia euristica
|
|
|
|
3. Captarea atentiei
|
2 min
|
|
-Se va realiza printr-un dialog intre profesor si elevi, profesorul solicitand elevilor sa se imparta in 5 grupe a cate 2-3 elevi.
|
|
|
|
|
|
4. Anuntarea subiectului si enuntarea obiectivelor
|
1 min
|
|
-Voi anunta elevii titlul lectiei ( Propozitia subordonata circumstantiala de loc) si obiectivele de referinta: O1, O2, O3, ......
|
Activitate frontala
|
Explicatia
|
|
|
|
5. Dirijarea invatarii si dobandirea de cunostinte noi
|
30 min
|
O1
O2
O3
O4
|
-Profesorul va lipi pe flipchart o floare cu cinci petale. In centru va scrie titlul lectiei: Propozitia subordonata circumstantiala de loc.Pe fiecare petala va fi scrisa cate una dintre cele cinci caracteristici sistematizarii acestei subordonate
( termeni regenti, elemente de relatie, expansiune, contragere, identificarea propozitiei subordonate circumstantiale de loc la nivelul frazei).
Fiecare dintre cele cinci grupe va primi cate o fisa de lucru ( Anexa 2) care contine exercitiile pe care le vor avea de rezolvat ( construirea unor circumstantiale de loc cu termeni regenti indicati si elemente de relatie, expansiunea unor complemente circumstantiale de loc , contragerea unor propozitii circumstantiale de loc) si o fisa de lucru pe care se afla exercitiile ce corespund celor cinci grupe. De asemenea, vor primi cate o floare asemanatoare celei de la tabla, insa aceasta va avea scris in centru cate un titlu din cele scrise pe petalele florii de la tabla. Petalele florilor vor fi goale deoarece pe ele elevii vor trebui sa scrie rezolvarile exercitiilor corespunzatoare grupei lor .
Dupa completarea florii, fiecare grupa va trece la tabla si va lipi floarea grupei sale in dreptul petalei pe care scrie tema avuta de ei, comunicand celorlalti elevi rezolvarea exercitiilor de pe fisa sa cu privire la tema respectiva. In timp ce fiecare grupa isi prezinta rezultatele, celelalte grupe isi noteaza pe caiet informatiile transmise.
.
|
Activitate pe grupe
|
Floarea de lotus
Lucrul pe grupe
Explicatia
|
Flipchart
Fise de lucru
Fisa de lucru
|
Evaluare orala
|
|
6. Asigurarea retentiei si transferului
|
9 min
|
O5
|
Pentru a se asigura transferul de informatie catre toti elevii si evitarea confuziilor intre subordonate, acestia vor primi si cate o fisa de evaluare , la sfarsitul careia vor concluziona asupra celor învăţate şi vor avea posibilitatea de a pune o întrebare asupra unui lucru rămas încă neclar ( Anexa 3).
Profesorul va lua în considerare răspunsurile în pregătirea următoarei lecţii.
|
Activitate individuala
|
|
Test de evaluare formativa
|
Autoevaluarea
|
|
7. Tema pentru acasa
|
1 min
|
|
Elevii vor avea de rezolvat exercitiul 1 (a, b, c, d) din manual, pagina 135
|
|
Explicatia
|
|
|
|
8. Aprecieri generale
|
1 min
|
|
- Voi face aprecieri colective si individuale, pozitive si negative.
|
|
|
|
|
|
Anexa 2
GRUPA I
Construieste propozitii subordonate circumstantiale de loc care sa aiba ca termeni regenti:
-
un verb predicativ
-
o locutiune verbala
-
un adverb
-
o interjectie
-
un adjectiv
GRUPA a II-a
Construieste propozitii in care propozitiile subordonate circumstantiale de loc sa fie introduse prin urmatoarele elemente de ralatie:
-
adverb relativ însotit de prepozitie;
-
adverb nehotarât;
-
pronume relativ însotit de prepozitie;
-
adjectiv pronominal relativ;
-
pronume nehotǎrât.
GRUPA a III-a
Realizeaza expansiunea complementelor circumstantiale de loc din enunturile urmatoare in propozitii circumstantiale de loc:
-
Departe se vede lacul argintiu.
-
S-a îndreptat spre locul indicat.
-
Pretutindeni suntem înconjurati de ape.
-
Da-mi cartea asezata deasupra caietului.
-
M-am oprit lânga un nuc.
GRUPA a IV-a
Realizeaza contragerea urmatoarelor propozitii circumstantiale de loc:
-
S-a întors în graba de unde l-am trimis.
-
A luat-o la fuga încotro a vazut cu ochii.
-
Hai cu mine unde e mai cald.
-
A ajuns în câteva clipe unde îi era locul.
-
Oriunde as fi calatorit, ma bucuram întotdeauna de prezenta ta.
GRUPA a V-a
Subliniaza predicatele, delimiteaza propozitiile si rescrie propozitiile circumstantiale de loc :
1. “Aflǎ însǎ ca nu se vorbeste de foame acolo unde n-ai ce mânca”. (Calistrat Hogaş)
2. “Ma sculai in picioare, de cum stam lungit, si ma uitai cercetator spre unde-si îndrepta Pisicuţa privirile.” (Calistrat Hogaş)
3. “...du-te la tatǎ-tau si cere sa-ţi deie calul, armele si hainele cu care a fost el mire, si atunci ai sa te poti duce unde n-au putut merge fratii tai » (Ion Creanga)
4. “Si hotarandu-se astfel, a zis Doamne-ajuta! si a pornit încotro a vazut cu ochii”.
( Ion Creanga)
5. Oriîncotro te vei uita, vezi culori felurite ca un întins curcubeu si tabloul cel mai incantator farmecǎ vederea.
Anexa 3
Numele si prenumele:....................................................................
Clasa a VIII-a
Test de evaluare formativa
1.În textul “Nu se ştie unde mi-am pus caietul.”, propoziţia subliniată este:
A. Completiva directă; B. Subiectivă; C. Circumstantiala de loc;
2.În textul “Ne-am aşezat tabăra unde era locul mai înalt” ,
propoziţia subliniată este:
A. Subiectivă; B. Predicativă; C. Circumstantiala de loc;
3.În textul “Nedumerirea noastră este unde s-a putut ascunde aşa de repede”,propoziţia subliniată este:
A. Completivă directă; B. Predicativă; C. Circumstantiala de loc;
4.În textul “Ne-a spus şi nouă unde găsise locul acela bun de pescuit”,propoziţia subliniată este:
A. Predicativă; B. Circumstantiala de loc; C. Completivă directă;
5.În textul “Îşi punea mereu întrebarea unde se va retrage la pensie”,propoziţia subordonată este:
A. Predicativă; B. Circumstantiala de loc; C. Atributivă.
-
Scrie un lucru pe care l-ai învăţat sau l-ai înţeles mai bine.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
-
Scrie un lucru asupra căruia ai vrea să mai insişti.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
-
Formulează aprecieri în legătură cu metoda de lucru.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Dostları ilə paylaş: |