Depolama alanina rezidans iZNİ ÇiktiYüklə 7,85 Kb.
tarix27.10.2017
ölçüsü7,85 Kb.
#16537

DEPOLAMA ALANINA REZİDANS İZNİ ÇIKTI

Toprak bir kararla 'altın' oluverdi
MİLLİYET – 31.12.2007
TMSF'den 7 milyon YTL'ye arsa alan Seçkin İnşaat, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne başvurup yapılaşma oranını 5 kat artırdı. Böylece arsanın değerini hiçbir şey yapmadan milyonlarca YTL yükseltti

Esenler Atışalanı mevkiinde TMSF tarafından satılan 25 bin metrekarelik arsayı alan Seçkin İnşaat, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) başvurarak, yapılaşma oranını yaklaşık 5 kat artırdı. Belediyenin iki müdürlüğünün olumsuz görüş bildirmesine rağmen ticaret ve depolama alanı olan araziye rezidans bile yapma imkânı tanındı.


Firma böylece 7 milyon 142 bin YTL'ye aldığı arazinin değerini, hiçbir çalışma yapmadan milyonlarca YTL artırdı. Seçkin İnşaat'ın ortaklarından biri Yeni Şafak gazetesinin de küçük ortağı. Seçkinler'in sahipleri, İBB'den aldıkları ihalelerle gündeme gelen Albayrak kardeşlerle birçok firmada ortak.
TMSF, el konulan Etibank'a ait Atışalanı'ndaki araziyi 21 Haziran 2006'da, 13 bin 500 metrekare depolama ve ticaret alanı şartlarında ihale etti. Araziyi, 7 milyon 142 YTL bedelle İbrahim Karaca, Güllü Özdemir ve Muharrem Metin Özata ortaklığındaki Seçkin İnşaat Turizm Gıda Tekstil Kimya San. ve Tic. şirketi aldı.

Yeşil alan da dahil

Satıştan kısa bir süre sonra şirket İBB'ye plan tadilatı için başvurdu. Değişiklik talebi, 14 Aralık 2007'deki Meclis oturumunda kabul edildi.


Arazi, Meclis'e geldiğinde, "Ticaret + depolama, yol ve kavşak" alanıydı. Yapılan değişiklikle araziye, "İş merkezleri, ofis, büro, çarşı, çok katlı mağaza, alışveriş merkezi, otel, konaklama tesisleri, rezidans alanları ve depolama alanları" yapma hakkı tanındı.
Arsanın, kamuya terk edilen yeşil alanlar ve yol payları da iptal edilerek yapılaşmaya dahil edildi. Ayrıca, bodrum katlar yapılaşma oranının dışında tutuldu. Böylece inşaatın boyutu 4.7 kat artarak 13 bin 500 metrekareden 63 bin metrekareye yükseldi.

Müdürlükler olumsuz görüş bildirdi

Seçkinler firmasının plan değişikliği önerisine, İBB Ulaşım Planlama Müdürlüğü ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü olumsuz görüş verdi.


Meclis İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporunda da şu bilgiler verildi:
"... Parselin güneyindeki yeşil alanın planlama alanına eklenmesi ve inşaat alanının brüt parsel üzerinden hesaplanması ile imar alamayan yol ve kavşak alanlarının da inşaat alanına dahil edilmesiyle 63 bin metrekare inşaat alanı önerilmektedir. Bu da meri plana aykırı olarak aşırı bir yapı ve nüfus yoğunluğu getirmektedir.
...İmar planlarında bulunan sosyal ve teknik altyapı alanlarının kaldırılması, küçültülmesi veya yerinin değiştirilmesine dair plan değişiklikleri zorunluluk olmadıkça yapılamaz. Zorunlu hallerde böyle bir değişiklik yapılabilmesi için; 1- İmar Planı'ndaki durumu değişecek olan sosyal ve teknik altyapı alanındaki tesisi gerçekleştirecek ilgili yatırımcı Bakanlık ve kuruluşların görüşü alınacaktır.
2- İmar Planı'ndaki bir sosyal ve teknik altyapı alanının kaldırılabilmesi ancak bu tesisin hizmet gördüğü bölge içinde eşdeğer ve yeni bir alanın ayrılması sureti ile yapılabilir."

Albayrak kardeşlerle ortaklar

İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre, Seçkin firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Metin Özata, Albayrak kardeşlerle Teknolojist Bilgisayar Sistemleri, Alçelik Yapı İnşaat ve Şafak Tüketim Maddeleri şirketlerinde ortak. İbrahim Karaca ise başta Yeni Şafak Gazetecilik olmak üzere Pendik Mesire Konut, Huzur Sokağı Konut, Hilal Başak Konut kooperatifleri ile Albayrak Turizm Tic. Şirketi'nde Albayrak kardeşlerin ortağı olarak görülüyor. Güllü Özdemir de Teknolojist Bilgisayar Sistemleri'nin ortağı.

Yüklə 7,85 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə