Ateş BÖcekleriYüklə 3,9 Mb.
səhifə1/46
tarix17.06.2018
ölçüsü3,9 Mb.
#54004
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   46


EYLÜL 1 GÜNLÜK PLAN

Okul Adı: Tarih:24/09/2009

Yaş Grubu:

Öğretmen Adı:

AMAÇLAR VE KAZANIMLAR
Psikomotor Alan

Sosyal-Duygusal Alan

Dil Alanı

Bilişsel Alan

Özbakım Becerileri

Amaç: 1 K- 4

Amaç:1 K -1

Amaç :1 K-1,2

Amaç 1: K-1

Amaç 1: K -1
Amaç: 2 K 1,2

Amaç :4 K-1,5

Amaç 3: K –1Amaç:15 K-1

ETKİNLİKLER

ÖĞRENME SÜRECİ

SERBEST ZAMAN
SDA A:1 K-1

A:2 K-1,2

A:15 K-1

* Öğretmen okula gelen çocukları girişte karşılar. Çocukların ilgi köşelerinde oynamalarına rehberlik eder. Çocukların yanında oyunlara katılır ve sınıf kuralları hakkında gerektiğinde yönlendirmeler yapar.

* Çocuklar ve veliler, okulda hazırlanan “İlköğretim Haftası” ile ilgili etkinlikleri izlenir.

*Etkinliğin izlenmesinden sonra tekrar öğrenciler velileri ile sınıfa alınır. Öğretmen, velilere okul ve sınıf kuralları hakkında genel kuralları tekrar gerekçeleriyle açıklar. Okula geliş-gidiş saatleri belirtilip, velilerin okulun uygun bir yerinde beklemelerine rehberlik edilir.

*Sınıfta , çocukların birbirleri ile tanışmaları için ikili eşli resim çalışma ortamı sağlanır.

*Sınıfta bulunan ilgi köşeleri çocuklara tanıtılır. İlgi köşelerindeki oyuncaklarla oynanırken, dikkat edilmesi gereken kurallar açıklanır. Çocukların seçtikleri ilgi köşelerine yönelerek oyuncaklarla oynamaları ve arkadaşları ile kaynaşmalarına fırsat verilir.


TÜRKÇE

DA A:1 K-1

A:3 K-1
OYUN VE HAREKET

DA A:1 K -1,2

A:4 K-1,5
BA A:1 K-1

ÖB A:1 K-1

PMA A.1 K-4

*Öğretmen çocukların arasına, hepsini görebilecek şekilde oturur ve kendisini tekrar tanıtır. Çocuklardan isteyenlerin kendilerini arkadaşlarına tanıtmalarını ister. Kendini tanıtmak istemeyen çocuklara rehberlik edilir.

* Öğretmen okul ve sınıfın adını söyleyerek, okul hakkında kısaca açıklama yapar. Çocuklarla birlikte, okula gelmek için evde yaptıkları ön hazırlıklarla ilgili hareketlerin taklitleri yapılarak drama çalışması yapılır.


Örneğin:Şimdi sizlerle birlikte evde okula gelmen önce neler yaptığımızı anlatacağız” der.

Güneş doğdu(kollar yukarıdan aşağıya doğru indirilir.)

Yatağımda uyandım(uykudan uyanmış gibi esneyerek ayağa kalkılır.)

Ev terliklerimi giydim(terlik giyme hareketi yapılır)

Banyoya gittim, yüzümü yıkadım(musluk açma ve yüz yıkama hareketi yapılır.)

Tuvalete girdim,çıktım ellerimi tekrar güzelce yıkadım.(el yıkama hareketi yapılır)

Kahvaltıma yaptım(yemek yeme hareketleri yapılır)

Kahvaltıda neler yedim acaba? Diyerek çocuklardan yardım alınır(zeytin,peynir vs.)

Kahvaltımı bitirdim, ellerimi yıkadım(el yıkama hareketi)

Dişlerimi fırçaladım( diş fırçalama hareketi yapılır.)

Pijamalarımı çıkarıp, okul giysilerimi giydim.(soyunma-giyinme hareket taklitleri yapılır)

Okulum için yola çıktım(olduğu yerde ,yürüme hareketi yapılır)

Sınıfıma geldim “günaydın” diyerek sandalyeme oturdum. Drama çalışması tamamlanır.SANAT

BA A:3 K-1

*Öğretmen çocuklarla okulda bu günlerinin nasıl geçtiği ile ilgili sohbet eder. Daha sonra çocuklara pastel boya ve resim kağıdı dağıtılır.

* Öğretmen çocuklara; Çocuklar şimdi “sizlere dağıttığım kağıtlara istediğiniz gibi resim yapmanızı istiyorum. Sonra bu resimleri de evlere götüreceksiniz” denilir. Yapılan resimler evlere gönderilir.DEĞERLENDİRME

*Çocuklar Açısından:
*Öğretmen Açısından:
*Program Açısından:

Aile Katılımı

İlköğretim haftası etkinliğe çocuklarıyla katılma.

Uyum problemli çocukların velilerinin sınıfta olmalarını sağlama.

Uyum sorunu olan çocukların daha erken evlerine gitmelerine rehberlik etme.Öğretmen Okul Müdürü

2 GÜNLÜK PLAN

Okul Adı: Tarih:25/09/2009

Yaş Grubu:

Öğretmen Adı:

AMAÇLAR VE KAZANIMLAR
Psikomotor Alan

Sosyal-Duygusal Alan

Dil Alanı

Bilişsel Alan

Özbakım Becerileri

Amaç 1: K -1

Amaç 3: K -1

Amaç :3 K-1

Amaç 1: K -1,2

Amaç 1: K -1,2

Amaç 2: K -1

Amaç 4: K -1

Amaç :4 K-5,6

Amaç 20: K -1,2


Amaç 5 K-1


ETKİNLİKLER

ÖĞRENME SÜRECİ

SERBEST ZAMAN
SDA A:3 K-1

A:4 K-1
PMA A:1 K-1

A:2 K-1

*Öğretmen çocukları kapıda karşılayarak ilgi köşelerine yönlendirir. Öğretmen, velilerden çocukları hakkında kısaca bilgi alır. Uyum sıkıntısı çeken çocukların velileri, serbest zaman eğitim süresince katılırlar. Çocukların seçtikleri ilgi köşelerinde arkadaşları ile oyunlar oynamalarına fırsat verilir.

*Öğretmen arada çocukların oyunlarına rehberlik eder. Bu sırada bireysel sohbetler ederek, duygularını ifade etmeleri için onları teşvik eder. Öğretmen; “ şimdi elimdeki resme bakın ne görüyorsunuz “der ve bir tren resmi gösterilir. Çocukların dikkatleri “ Lokomotif - vagonlarına” çekilir. “Şimdi ben bir tren oldum sizlerde benim vagonlarımsınız.vagon olmak için arkamda tek sıra olarak dizilmenizi istiyorum” denilir. Öğretmen, çocuklarla sınıfta tren sesi çıkararak (çuf,çuf gibi) sınıfta dolaşır. Arada tren düdüğü gibi ses çıkararak(düüüüt, düüüt…vs.) bazı köşelerin önünde durulur ve oyuncakların dizilişi ve yerleşimi hakkında bilgi verir. Sınıfı tanımaları ve köşelerde bulunan malzemeleri öğrenebilmeleri amacıyla, köşeler çocuklarla birlikte yeniden düzenlenir. Köşelere resimli etiketler yapıştırılarak nasıl kullanılacağı ile ilgili sohbet edilir.
TÜRKÇE

DA A:3 K-1

A:5 K-1
BA A:1 K-1,2

A:20 K-1,2

*Çocuklarla birlikte “Örümcek kardeş” adlı parmak oyunu söylenir.

Örneğin;

Örümcek kardeş duvara tırmandı tırmandı (sağ el işaret ve orta parmağı ile sol kol üstünde bilekten omuza doğru yürüme hareketi yapılır).

Yağmur yağdı(iki el parmaklar aşağıya bakacak şekilde yağmur yağma hareketi yapılır.)

Şemsiyesini kullandı(sağ el işerek parmağı dik olur sol el düz tutularak şemsiye hareketi yapılır)

Güneş açtı, açtı (kollar önden ,havaya, oradan yanlara doğru açılır.)

Örümcek kardeş kurudu( eller omuzdan göğsünden aşağıya doğru indirilir)

Yavrularını aldı uykuya daldı( Avuç içi birbirine bakacak şekilde birleştirir ve uyuma hareketi gibi yanağın altına yerleştirilir.)

*Öğretmen “okuldaki bir günüm isimli” bir hikâyeyi çocuklarla oluşturur. Örneğin: “ben sabah okula gelirken yolda bir kedi gördüm, kedi –miyav,miyav diyordu. Ona merhaba dedim biraz daha yürüdüm karşıma bir köpek çıktı köpek-hav hav diyordu. Başımı kaldırdım ağacın dalında bir kuş gördüm kuş –cik,cik diye ötüyordu. Başka neler gördüm acaba” diyerek çocuklardan gelen cevaplara göre hikayeye devam eder. Hikâyenin sonunu çocukların tamamlamasını istenir. Hikâye bittikten sonra hikâye hakkında çocuklara basit sorular yöneltilerek verdikleri cevaplar üzerinde konuşulur.

* İlköğretim Haftası kutlama programıyla ile ilgili sohbet yapılır.OYUN VE HAREKET
ÖB A:1 K-1,2

*Öğretmen çocuklara el ele tutuşarak geniş bir halka oluşturmalarını söyler. Elindeki “oyuncak ayıyı” sıra ile çocuklara atarak yakalamalarını ister. Oyuncak ayıyı yakalayan çocuk, tekrar öğretmene atar. Bir tur bu şekilde yapıldıktan sonra ikinci turda öğretmen “Şimdi oyuncak ayıyı yakalayan kendi adını söyleyerek bana geri atıyor,” der. Bu şekilde önce sırayla, sonra karışık olarak oyuncak ayı atılıp-tutularak oyun devam eder.MÜZİK

DA A:4 K-5,6

Öğretmen “Daha Dün Annemizin” şarkısını önce kasetten dinletilir. Daha sonra şarkıyı söz ve melodisi ile söylenir. Sonra şarkı çocuklarla bölüm bölüm tekrar edilir. Çocuklarla birlikte şarkı birkaç kez söylemeye teşvik edilir.


DEĞERLENDİRME

*Çocuklar Açısından:
*Öğretmen Açısından:
*Program Açısından:

Aile Katılımı

Uyum problemli çocukların velilerinin sınıfta olmalarını sağlama.

Uyum sorunu olan çocukların daha erken evlerine gitmelerine rehberlik etme
Öğretmen Okul Müdürü
GÜNLÜK PLAN

Okul Adı: Tarih:28/09/2009

Yaş Grubu:

Öğretmen Adı:

AMAÇLAR VE KAZANIMLAR
Psikomotor Alan

Sosyal-Duygusal Alan

Dil Alanı

Bilişsel Alan

Özbakım Becerileri

Amaç 1: K -4

Amaç 3: K -1

Amaç 6: K-1

Amaç 3: K -1

Amaç 1: K -1,7

Amaç 2: K -8,7

Amaç 4: K -1,2

Amaç 8:K-1,4,5

Amaç 12: K -3


ETKİNLİKLER

ÖĞRENME SÜRECİ

SERBEST ZAMAN

SDA A 3: K -1

SDA A:4 K-1,2

BA A:3 K-1

BA A:12 K-3*Öğretmen çocukları kapıda karşılayarak ilgi köşelerine yönlendirilir. Uyum sıkıntısı olanların velilerine sınıfta olmalarına rehberlik edilir.

*Çocuklar gelmeden önce öğretmen sınıfın ortasına süslenmiş bir kutu koyar. Çocukların bu kutuyla ilgili sorularına “bu kutunun içinde bize çok gerekli eşyalar var, ama şimdi açmayacağım, düşünün bakalım neler olabilir? sonra soracağım o zaman cevap verirsiniz” denilir. Daha fazla bir açıklamada bulunmaz. Soru sorulursa “sonra açıklayacağım ama ne olabilir içinde siz düşünün” denilir.

*Çocuklar, seçtikleri ilgi köşelerine yönlenirler burada serbestçe oynamalarına fırsat tanınır rehberlik edilir. Öğretmen çocuklara farklı büyüklüklerde hazırlanmış kağıtlar verir ve sınıfta en çok sevdikleri nesne yada eşyanın resmini yapmalarını ister. Sonra bunların hepsini sınıfın ortasına koyar. Tüm çocukların bu resimlerin etrafına oturmalarını ister. Her çocuğun resimleri inceleyerek nelerin resimlerde neler gördükleri hakkında sorular sorulur( dolaplar, Legolar, arabalar, bebekler…vs).

* Köşeler ve bu köşelerdeki malzemeler hakkında sohbet edilir.OYUN VE HAREKET

PMA A 1: K -4

A 2: K -8,7

*Oyun etkinliğinde öğretmen çocukların birbirlerini tanımalarını pekiştirmek amacıyla serbest olarak müzikte yürümelerini, müzik durunca hangi arkadaşının karşısında durdu ise, birbirlerine isimlerini söylemeleri, tanışmaları, selâmlaşmalarını ister. Çocukların ilgileri dahilinde oyuna devam edilir.TÜRKÇE

ÖB A 1: K -1,7

DA A 6: K-1

A 8:K-1,4,5

*Çocuklar öğretmeni görebilecekleri düzende otururlar. Öğretmen sınıfın ortasındaki kutuyla ilgili olarak sizce bu kutuda neler var? diye sorar. Çocukların tahminlerde bulunmaları sağlanır. Öğretmen kutudaki malzemelerle ilgili sohbet edilir. Kutunun içinden özbakım malzemeleri çıkar, giysiler, ayakkabılar, sabun, diş macunu,diş fırçası,şampuan, banyo lifi,tuvalet kağıdı,havlu, kağıt mendil, kağıt havlu, ıslak mendil vb. gibi malzemeler ile çocukların bir hikâye oluşturması istenir. Öğretmen rehberliğinde bir hikâye oluşturulur.

Örneğin:Ben sabah erkenden uyanırım, bu malzemelerden en ilk önce neyi kullarım sizce? Neden acaba? Harikasınız diyerek malzemeleri tek tek adını, kullanım amacını ve şeklini tanıtmayı amaçlayan sohbet edilerek hikaye oluşturulur.
DEĞERLENDİRME

*Çocuklar Açısından:
*Öğretmen Açısından:
*Program Açısından:

Aile Katılımı

Uyum problemli çocukların velilerinin sınıfta olmalarını sağlama.

Uyum sorunu olan çocukların daha erken evlerine gitmelerine rehberlik etme.

Öğretmen Okul Müdürü

4 GÜNLÜK PLAN

Okul Adı: Tarih:29/09/2009

Yaş Grubu:

Öğretmen Adı:

AMAÇLAR VE KAZANIMLAR
Psikomotor Alan

Sosyal-Duygusal Alan

Dil Alanı

Bilişsel Alan

Özbakım Becerileri

Amaç 1: K -1

Amaç 2: K -1,2,3

Amaç 1: K-1

Amaç 1: K -1,2

Amaç 4: K -1

Amaç 2: K -1

Amaç 6: K -2,7

Amaç 3 K-1

Amaç 3: K -1,2

Amaç 5: K -2
Amaç 9: K -2

Amaç 5 K -1,2


ETKİNLİKLER

ÖĞRENME SÜRECİ

SERBEST ZAMAN

PMA A 1: K -1

A 2: K-1,7,8
DA A 1: K-1

A 3: K-1
SDA A.9 K-2

*Öğretmen çocukları kapıda karşılayarak ilgi köşelerine yönlendirilir.

*Çocuklar arkadaşları ile oynarken, oyuncakların paylaşmanın önemi vurgulanır, bu doğrultuda oyunlarını sürdürmelerine rehberlik edilir.

*Öğretmen suluboyaları(parmak boyası da olabilir) ile çalışma kâğıtları masaya yerleştirir. Sulu boya ile etkinliğe katılan çocuklara “şimdi herkes parmaklarını boyayacak ve boyadığınız parmaklarınızı önünüzdeki kâğıtlara bastıracaksınız, böylece parmak baskısı yapacağız” der. Çocukların parmaklarını boyamaları ve kâğıtlara bastırmalarına rehberlik edilir. Boyanan parmak baskılarını bir masada sergilenir. Çocuklarla farklı parmak izleri hakkında sohbet edilir.


TÜRKÇE
DA A 5: K- 1-2

BA A1: K -1,2

*Öğretmen çocuklara “çocuklar şimdi herkes sanat etkinliğinde yaptığı parmak resimlerini alarak yere daire şeklinde otursun” diyerek çocukların oturmaları sağlanır. Sınıf mevcudu değişik şekillerde çocuklarla birlikte düzenlenir.

Çocuklarla birlikte “Baş Parmağım” isimli parmak oyunu oynanır.

(eller arkada yumruk şekilde saklanarak oyun başlar)

Başparmağım, başparmağım nerdesin?(sağ elin baş parmağı gösterilecek şekilde yumruk açılır, öne getirilir)

Buradayım(sol elin baş parmağı gösterilecek şekilde yumruk açılır, öne getirilir)

Nasılsın efendim?(sağ el baş parmağı sağ baş parmağın karşına gelir)

Teşekkür ederim( sol baş parmak, sol baş parmağın karşına gelir)

Parmak kaç(sağ el baş parmağı tekrar arkaya saklanır)

Parmak kaç(sol el baş parmağı tekrar arkaya saklanır)

(tüm parmaklar için bu tekrarlanır)

*Daha sonra öğretmen “Parmak Çocuk” isimli hikâyeyi çocuklara anlatır.


OYUN VE HAREKET

SDA A:2 K-1,2,3

SDA A:6 K-2,7

*Öğretmen çocuklarla birlikte “beni izle” oyununun oynanış biçimini çocuklara anlatır.

*Çocuklar sınıfta serbesttirler. Oyun için, sayışma ile lider seçilir. Oyun alınan hedef davranışlara uygun olarak liderin yaptığı hareketlerin taklidini( robot gibi yürüyerek, yaşlı gibi yürüyerek, zıplayarak ..vb) yaparak devam etmesi sağlanır. Lider değişerek oyun çocukların ilgi süresine göre devam edilir.
MÜZİK
BA A:3 K-1,2

*Öğretmen, çocuklarla birlikte ellerini kullanarak müzik yapacaklarını açıklar.

* İlk olarak öğretmen onlara ritim verir( elleri iki defa çırpar,çocukların da aynı tempo ile el çırpması beklenir. öğretmen ellerini dize üç defa vurur çocukları bekler, elleri iki defa çırpar ardından hemen dizlerine üç defa çırpar sonrada yanaklarına 1 defa vurur..vb) çocuklar tekrar ederler. Sonra çocuklar sırayla elleriyle istedikleri gibi bir ses çıkarır. Sesli-sessiz kavram örneklendirilir. Arkadaşlarının da aynı şekilde aynı sesi çıkarması istenir. Sonra her çocuk liderlik yapabileceği şekilde bu çalışma devam eder. Sınıfta çocuklar yanındakiyle 2’li eş olur. Ve birlikte sırayla ritim vermelerini diğer eşin bunu tekrar etmesini sağlatmaya çalışılır. Çocukların ilgi ve yeteneklerine göre daha hızlı olarak ritimler zorlaştırılarak devam edilir.
DEĞERLENDİRME

*Çocuklar Açısından:
*Öğretmen Açısından:
*Program Açısından:

Aile Katılımı

Okul Müdürü Öğretmen

5 GÜNLÜK PLAN

Okul Adı: Tarih:30/09/2009

Yaş Grubu:

Öğretmen Adı:


Yüklə 3,9 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   46
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə