Standard Tender DocumentsYüklə 0,89 Mb.
səhifə1/12
tarix18.08.2018
ölçüsü0,89 Mb.
#72911
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12Standart İhale Belgeleri
İş Satın Alma

Kullanıcı Kılavuzu


Ağustos 2010Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası

Kullanıcı Kılavuzu ve Özet Bilgi


ÖNSÖZ
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından hazırlanan işbu Standart İhale Belgeleri ve Kullanıcı Kılavuzu, tamamen veya kısmen EBRD tarafından finanse edilen projelerde EBRD Satın Alma Politika ve Kuralları'na uygun olarak açık ihale usulü ile işlerin alımına ilişkindir.
İşbu Standart İhale Belgeleri, Çok Taraflı Kalkınma Bankaları ve Uluslararası Finans Kuruluşları tarafından hazırlanan İş Alımları Ana Belgesi’nden derlenmiştir. Gösterilen prosedür ve uygulamalar, bu kurumların “en iyi uygulamalarını” yansıtmaktadır.
Müşteriler veya satın alma danışmanları, ilgili alıma özgü bilgileri ilgili bölümlere girerek belgeleri doldurmalıdırlar; bazı durumlarda, belgelerde sunulan farklı alternatifler arasından seçim yapmak gerekir. Bu alternatifler örnekleyici nitelikte olup, kapsamlı bir liste vermemektedir. Belirli durumlarda başka özel hükümler gerekebilir.
Belgeleri doldururken, Müşteriler veya satı alma danışmanları sürdürülebilir kalkınmaya ilişkin taahhütleri çerçevesinde, EBRD’nin, EBRD Çevre ve Sosyal Politikası’nda ve Performans Gereksinimlerinde öngörülen çevre ve sosyal konulara ilişkin en iyi uygulamayı teşvik etmektedir. İşçilik ve çalışma koşulları dahil olmak üzere, Çevresel ve sosyal konulara ilişkin gereksinimler, belirli projelere ilişkin yasal belgelerde daha ayrıntılı verilmiştir ve doldurulan belgelerde yansıtılacaktır.
Aşağıdaki talimatlara uyulmalıdır:
(a) “İşveren’in ismi” veya “teklif sunma adresi” gibi belirli detaylar, belirtilen yerlere yazılmalıdır.
(b) Kutu içindeki kılavuz notlar ve eğik yazı karakterinde yazılmış hükümler, hazırlayanın uyması gereken talimat ve direktifleri içerir. Metnin bir parçası değildirler ve nihai belgeye dahil edilmemelidirler.
(c) İhale belgelerini Banka’nın incelemesine sunarken, müşteriler, Standart İhale Belgeleri'nin ve Kullanıcı Kılavuzunun kullanılıp kullanılmadığını belirtmelidir. Eğer kullanılmamış ise, müşteri:
i. Mart 2006, İnşaat Sözleşmesi Koşulları FIDIC-MDB Harmonize Baskısı veya İnşaat Sözleşmesi FIDIC Koşulları, 1999 1. Baskı gibi bir sözleşme formunun kullanılmış olduğunu bildirilmelidir;
ii. İstekli Talimatları ve Genel Sözleşme Koşulları’nın değiştirilmeden kullanıldığını teyit etmelidir;
iii. Aşağıdakilerde önerilen değişiklikleri vurgulamalıdır:

• Teklif Mektubu

• Geçici Teminat Örneği

• Üretici Yetkisi

• Kabul Mektubu

• Sözleşme Anlaşması

Kati Teminat

• Avans Teminat Mektubu;


Her bir cildin başında görülen, bu belgelerin kullanımına ilişkin kılavuz notları sadece hazırlayan tarafından kullanılır ve potansiyel isteklilere düzenlenen ihale belgelerine dahil edilmez.
Bu belgeler, EBRD’nin değişiklik istediği özel hususlar haricinde Ana Belge'nin yapısını ve hükümlerini yansıtır ve aşağıdaki kısım ve bölümlerden oluşur:

KISIM 1 – İHALE USULLERİ

Bölüm I:

İstekli Talimatları (ITT)
Bu Bölüm, isteklilerin tekliflerini hazırlamalarına yardımcı olacak bilgileri içerir. Ayrıca, tekliflerin sunumu, açılışı ve değerlendirmesine ve İhale kararının verilmesine ilişkin bilgiler verilir. Bu Bölümün maddelerinde geçen metinde, yalnızca Bölüm II, Teklif Bilgi Notu aracılığıyla değişiklik, düzeltme veya ekleme yapılabilir.

Bölüm II:

Teklif Bilgi Notu (TDS)
Bu Bölümdeki hükümler, her bir satın almaya özgüdür ve Bölüm I, İstekli Talimatları’nda değişiklik, düzeltme veya eklemeler içerir.

Bölüm III:

Değerlendirme ve Yeterlilik Kriterleri
Bu Bölüm, en düşük değerlendirilmiş teklif ile isteklinin sözleşmeyi yerine getirebilme yeterliliğe ilişkin gereksinimleri belirlemek için kullanılan kriterleri belirtir. Teklif değerlendirme kriterleri ve değerlendirmede bu kriterleri uygulama yöntemleri dikkatli bir şekilde gözden geçirilmelidir. Bu belgede verilen bazı kriterlerin eklenmesi veya değiştirilmesi ya da ek kriterler kullanılması gerekli olabilir. Her halükarda, kriterler parasal olarak ölçülebilir olmalıdır. Yalnız bazı ender durumlarda bu mümkün olmayabilir.

Bölüm IV:

Teklif Formları
Bu Bölüm, istekli tarafından doldurulması ve teklif kapsamında sunulması gereken formları içerir.

Bölüm V:

Uygun Ülkeler
Bu Bölüm, uygun ülkelere ilişkin bilgileri içerir.

KISIM 2-

GEREKSİNİMLER:

Bölüm VI:

Bu bölüm, satın alınacak işleri tanımlayan Şartname, Çizim ve Ek bilgileri içerir.

KISIM 3-

SÖZLEŞME ŞARTLARI VE SÖZLEŞME FORMLARI

Bölüm VII:

Genel Şartlar (GCC)
Standart İhale Belgeleri, İşveren Tarafından Tasarlanan İnşaat ve Mühendislik İşlerine İlişkin FIDIC Sözleşme Şartları, 1999 1. Baskı ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. FIDIC telif haklarından dolayı,FIDIC Sözleşme Şartları, işbu İhale Belgeleri'ne dahil edilmemiştir ve bu Şartların nasıl edinilebileceğine dair talimatlar içermektedir.

Bölüm VIII:

Özel Sözleşme Şartları (PCC)
Bu bölüm, Kısım A, Özel Sözleşme Şartları’ndan oluşmaktadır. Bu Bölümün içeriği, Genel Şartlarda değişiklik veya eklemeler yapar ve İşveren tarafından hazırlanır.

Bölüm IX:

PCC Eki – Sözleşme Formları
Bu bölüm, tamamlandığında sözleşmenin parçasını oluşturacak formları içerir. Kati Teminat ve Avans Teminat Mektubu’na ilişkin formlar, ihtiyaç olduğunda, ihale kararının ardından kazanan istekli tarafından doldurulmalıdır.AÇIK İHALE SÜRECİNİN TEMEL ADIMLARI
Bu Standart İhale Belgeleri’ne dahil edilen İstekli Talimatı, ön yeterlilik içeren veya içermeyen tek aşamalı bir ihale süreci için tasarlanmıştır. Aşağıda ihale sürecinin temel adımlarını gösteren tablo yer almaktadır.


Aylar

1

2

3

4

5

6

7

Haftalar

1

2

3

4

1

2

3

4

1

2

3

4

1

2

3

4

1

2

3

4

1

2

3

4

1

2

3

4

Genel İhale İlanı (GPN)*

EBRD (Banka) 45 gün kuralı**

İhale Belgelerinin (TD) Hazırlanması

TD’nin Banka İncelemesine Sunumu

TD’nin Bankaca İncelenmesi

Banka’nın TD'ye olur vermesi

Teklif Daveti (IFT) ***

Teklif Hazırlama Dönemi****

Teklif Açılış Oturumu (TOS)

TOS Tutanaklarının Banka’ya Sunulması

Teklif Değerlendirme Raporu’nun Hazırlanması

TER’nin Banka'ya Sunumu

TER’nin Bankaca İncelenmesi

Banka’nın TER’ye olur vermesi

İhalenin sonuçlandırılması ve karar

Teslimat


Sözleşme Yönetimi


En az 45 gün


Yüklə 0,89 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin