Okul öncesi GÜNLÜk planlar 2006-2007 EĞİTİM ÖĞretim yili



Yüklə 3,76 Mb.
səhifə1/51
tarix11.09.2018
ölçüsü3,76 Mb.
#81070
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   51

www.anaokullu.com

Okul Öncesi Eğitim




OKUL ÖNCESİ

GÜNLÜK PLANLAR

2006-2007 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI



GÜNLÜK PLAN 18.9.2006

AMAÇLAR VE KAZANIMLAR

Psikomotor Alan

Amaç 1 : K 4,14,15

Amaç 4 : K 2,4


Sosyal - Duygusal Alan

Amaç 2 : K 1,2

Amaç 3 : K 3


Bilişsel Alan

Amaç 1 : K 1



Dil Alanı

Amaç 3 : K 1



Özbakım Becerileri

Amaç 1 : K 5



ETKİNLİKLER

ÖĞRENME SÜRECİ

SERBEST ZAMAN

MÜZİK
PMA A 1 : K 1,14,15

SDA A 2 : K 1,2

BA A 1 : K 1


Öğretmen okulun ilk açıldığı gün bir anne şefkatiyle öğrencilerini karşılar. Velilerle kısa bir görüşmeden sonra öğrencileriyle birlikte sınıfa girer. Çocukları rahatlatacak biçimde bir konuşma yapar, kendini onlara tanıtır. Daha önceden hazırlamış olduğu, üzerinde öğrencilerin isimleri yazan taçları isimlerini söyleyerek çocukların başlarına takar. Ardından “El Ele Tutuşalım” adlı şarkıyı söyleyerek oyuna başlar. Öğretmen şarkı söyleyerek, çocuklarla halka oluşturur. Katılmak istemeyen çocukların ismi de şarkıda söylenir, onların da katılması sağlanır.

El Ele Tutuşalım

El ele tutuşalım,

Halkaya karışalım,

Haydi gülüm (İlknur) sen de gel,

Oynayalım loy loy.

Haydi gülüm (Taha) sen de gel,

Oynayalım loy loy.

Bir adımla sağa koş…



TÜRKÇE

SANAT
PMA A 4 : K 2,4

DA A 3 : K 1



Oyun bitiminde çocuklardan halka şeklinde yere oturmaları istenir. Öğretmen bir top alıp oyunun nasıl oynanacağını anlatır. “Şimdi sizinle bir oyun oynayacağız. Bu oyun sırasında eline top gelen çocuk kendi adını söyleyerek topu arkadaşlarına atacak.” şeklinde açıklama yapar. Oyun bitiminde öğretmen bugün neler hissettiğini çocuklara anlatır. “Sizlerle tanışacağım için çok heyecanlıydım.” der. Daha sonra “Siz neler hissediyorsunuz?” diyerek söz almak isteyen çocuklarla konuşur. Sohbet bitiminde kukla sahnesine geçilir, kuklalar yardımı ile çocukların dikkati çekilir. Çomak kuklalar kullanılarak “Minik Sincap Okula Başlıyor” adlı öykü kukla tekniği ile anlatılır. Öykü bitiminde çocuklara Minik Sincab’ın okula başladığında neler hissettiği, okula, öğretmenine ve arkadaşlarına nasıl alıştığı konusunda sorular sorulur, sohbet edilir. Söyleşinin ardından “Okul” adlı parmak oyunu ile çocukların dikkati toplanır. Öğretmen daha önceden, parmaklarına, ağız, yüz vb. resimleri çizer. Oyuna başlar.

Okul

Ben büyüdüm, okula gidiyorum. (Baş parmak hareket ettirilir.)

Okulda bir arkadaşım oldu. (İşaret parmağı hareket ettirilir.)

Okulda iki arkadaşım oldu. (Orta parmağı hareket ettirilir.)

Okulda üç arkadaşım oldu. (Yüzük parmağı hareket ettirilir.)








Okulda dört arkadaşım oldu. (Serçe parmağı hareket ettirilir.)

Okulda beş arkadaşım oldu. (Bütün parmaklar hareket ettirilir).

Ardından çocuklara plastrin hamuru dağıtılarak istedikleri şekilleri çalışabilecekleri söylenir.



OYUN VE HAREKET
PMA A 1 : K 4

SDA A 3 : K 3

ÖB A 1 : K 5


Şarkı bitince “Kutu Kutu Pense” adlı oyun oynanır. Öğretmen çocuklara köşeleri göstererek, etkinlik köşelerinde oyun oynayabileceklerini, etkinliğin bitiminde onlara haber vereceğini ve hep beraber köşelerin toplanacağını söyler. Öğretmen, köşelerde oyun oynayan çocukların yanlarına gider, oyunlarına katılır. Köşelerde bulunan materyallerin kullanılması ve oyun bitiminde köşelerin nasıl toplanacağı konusunda çocuklara rehberlik eder.

AİLE KATILIMI

Velilerden çocuklarıyla okulda neler yaptıkları hakkında konuşmaları istenir. Çocuğunun en çok hoşlandığı etkinliği not alarak okula göndermeleri istenir. Bir sonraki gün yapılacak etkinlik için çocukların evden istedikleri oyuncakları getirmeleri kağıda yazılarak not şeklinde gönderilir.




DEĞERLENDİRME

Çocuk açısından;
Öğretmen açısından;
Program açısından;

Sınıf Öğretmeni Uygundur … / … / …

İmza:

Adı Soyadı:



Okul Müdürü:

GÜNLÜK PLAN 19.9.2006

AMAÇLAR VE KAZANIMLAR

Psikomotor Alan

Amaç 1 : K 1,3,4

Amaç 2 : K 7

Amaç 4 : K 2,4



Sosyal - Duygusal Alan

Amaç 3 : K 1,3

Amaç 6 : K 2,7,9,10

Amaç 10 : K 1

Amaç 11 : K 1,4,5


Bilişsel Alan

Amaç 2 : K 1



Dil Alanı

Amaç 2 : K 1,2

Amaç 3 : K 1

Amaç 4 : K 1,2

Amaç 5 : K 2,3


Özbakım Becerileri

Amaç 1 : K 1,3,5,7



ETKİNLİKLER

ÖĞRENME SÜRECİ

SERBEST ZAMAN

FEN VE MATEMATİK

ALAN GEZİLERİ
BA A 2 : K 1

SDA A 3 : K 1,3

SDA A 6 : K 2,9

SDA A 10 : K 1

ÖB A 1 : K 5,7


Çocuklar “Günaydın” denilerek karşılanır. Hep birlikte sınıfa girilerek çocukların evden getirmiş olduğu oyuncakların ne olduğuna bakılır. Öğretmen “Yiğit evden arabasını getirmiş. İlknur ise bebeğini...” der ve hep beraber çocukların getirmiş olduğu oyuncaklar incelenir. Köşelerde serbest oyunlar oynanır. Öğretmen, çocukların oyunlarına katılarak onlarla iletişim kurmaya çalışır. Oyun saati bitiminde bir tekerleme söyleyerek oyun saatinin bittiğini bildirir.

Tik Tak

“Tik tak tik tak, / Saatine bak, / Saatine bak, / Toplanma vakti geldi, / Herkes köşeleri topladı.”

Sınıf düzenlendikten sonra “Şimdi hep birlikte okulumuzu gezip, okulumuzda çalışan kişileri tanıyacağız.” yönergesi verilir. Hep birlikte okulun bölümleri gezilir. Bu bölümde çalışan kişilerle (müdür, müdür yardımcısı, öğretmenler, yemekhane personeli, temizlik personeli, sekreter, hemşire, santral görevlisi) ile tanışılır. Okul görevlileri kısaca kendilerini tanıtır. Görevliler ile sohbetler edilir. Gezi sonunda sınıfa gelinerek bir değerlendirme yapılır.

- Okulumuzda hangi bölümler var?

- Bu bölümlerde kimler çalışıyor? şeklinde sorular yöneltilir. Bu konuda çocukların verdiği cevaplar dinlenir.


TÜRKÇE
DA A 3 : K 1

DA A 4 : K 1,2

DA A 5 : K 2,3


Çocuklar bir kukla yardımı ile minderlere u şeklinde oturtulur. Tekerleme söylenerek öğrencilerin dikkatleri çekilir.

Tekerleme

Kalemim yok / Silgim yok, / Sınıfı geçtim, / Haberim yok. / Çarşıya gittim, / Leblebi aldım. / Burnuma kaçtı, /Hapşuu! / Ha ha ha hapşuu!

Tekerleme bir kaç kez hep birlikte tekrar edildikten sonra bilmece torbasından bilmece kartları çekilir. Çocukların kolayca cevabı bilebilmesi için ipuçları verilir. Doğru cevaplar pekiştirilir. Bir gün önce öğrenilen “Okul” adlı parmak oyunu tekrar edilir. Ardından aydınger kâğıdına önceden çizilmiş olan “Arı Maya ”isimli hikâye tepegöz yardımı ile anlatılır. Hikâyede geçen olay ve kahramanlar hakkında sorular sorulur, hikâye hakkında sohbet edilir.


OYUN VE HAREKET
PMA A 1 : K 1,3

SDA A 6 : K 2,7



Çocuklar halka şeklinde ayakta dururlar. Öğretmen aşağıdaki sözleri söylerken, çocuklar bu sözlere göre devinimler yaparlar. Önce “Büyü Büyü” daha sonra da “Küçül Küçül” oyunu oynanır.

Büyü büyü, Daha çok kaldır, Daha çok yüksel, yüksel.

Kollarını yukarıya kaldır, Ayak parmaklarının ucuna bas, Büyü büyü kocaman ol...

Çocuklar çok fazla yükseldiğinde hemen “Küçül Küçül” oyununa geçilir.

“Küçül küçül. Kollarını indir. Çömelerek büzül. Küçül küçül, minicik ol” şeklinde yönergeler verilir.


MÜZİK
PMA A 1 : K 4

SDA A 11 : K 1,5

DA A 2 : K 1,2


Çocuklara müzik köşesinden tefler verilerek ayakta halka olmaları istenir. Teflerle ritm tutarak “Bir Gün Okula Giderken” adlı şarkı söylenir. Şarkıda geçen süslü kadın, asker, küçük çocuk, ihtiyar karakterlerinin öykünmeleri yapılarak şarkı bir kaç kez tekrarlanır.

Şarkı

Bir gün okula giderken, Bir gün okula giderken,

Herşeye dikkat ederken, Herşeye dikkat ederken,

Yolda bir süslü kadın, Yolda bir küçük çocuğun

Yürüdü adım adım. Topu düştü patladı.

Trallalla, trallalla, trallala. (Süslü kadın taklidi yapılır.) Pat pat pat pat pat pat. (Eller birbirine vurulur.)

Bir gün okula giderken Bir gün okula giderken,

Herşeye dikkat ederken Herşeye dikkat ederken,

Yolda bir asker sert bakarak Yolda bir ihtiyarcık,

Geçti selâm çakarak Yürüdü yavaşçacık,

Rap rap rap rap rap. Hım hım hım hım hım.

(Asker yürüyüşü, selâm verme, sert bakma hareketi yapılır.) (Bel tutularak, elinde değnek olan, yaşlı insan yürüyüşü yapılır.)



SANAT
PMA A 2 : K 7

PMA A 4 : K 2,4

SDA A 6 : K 2,9,10

SDA A 11 : K 4

ÖB A 1 : K 1,3,5,7


“Tik tak tik tak, saatine bak, saatine bak. Sanat etkinliği başladı, herkes masaya oturdu,”şeklinde tekerleme söylenerek çocuklar masalara alınır. “Evet çocuklar dün sizinle oyun hamuru ile oynamıştık. Şimdi yine o etkinliğe benzeyen bir çalışmamız olacak. Oyun hamuru yerine, size kil denilen bir çeşit çamur vereceğim. Sizler, bunu kullanarak istediğiniz şekilleri yapabilirsiniz.” denilerek çocuklara birer parça kil verilir. Değişik şekiller yapan çocuklara, neler yaptıkları anlattırılır. Biten çalışmalar, kuruması için bir köşeye kaldırılır. Masanın temizlenmesinde çocuklardan yardım istenir. Masa temizliği bitince öğretmen:

“Ellerim tombik tombik , / Kirlenince çok komik, / Kirli eller sevilmez, / Güzelliği görülmez.”

diye şarkı söyleyerek çocukların dikkatini ellerine çeker. “Gördünüz mü? Ellerimiz ne kadar kirli görünüyor. Çalışmamızı yaparken kullandığımız çamurun bizim sağlığımıza zararı yok. Fakat yine de ellerimiz güzel görünmediği için, onları yıkamamız gerekir.” denilerek temizlik için çocuklar lâvabolara alınır. Ellerini nasıl yıkayacakları, sabunu ve suyu nasıl kullanmaları gerektiği gösterilir. Tuvalete girdikten sonra, tuvalet temizliğinin nasıl yapılması gerektiği anlatılır. Bu etkinliğin sonunda temizlik kuralları ile ilgili CD seyredilir.

– Ellerimizi niçin yıkamamız gerekir? – Hangi durumlarda ellerimizi yıkamamız gerekir?

– Ellerimizi nasıl yıkamalıyız? – Sağlıklı olabilmek için başka hangi temizlik kurallarına uymalıyız?

Şeklinde sorular sorularak, bu konuda sohbet edilir.



AİLE KATILIMI

Ertesi gün çocuklarını okula velilerin getirmesi istenir. Okula gelirken çevrede gördükleri hakkında konuşmaları istenir.

DEĞERLENDİRME

Çocuk açısından;

Öğretmen açısından;

Program açısından;

Sınıf Öğretmeni Uygundur … / … / …

İmza:

Adı Soyadı:



Okul Müdürü:

GÜNLÜK PLAN 20.9.2006

AMAÇLAR VE KAZANIMLAR

Psikomotor Alan

Amaç 1 : K 4

Amaç 2 : K 1,7,8


Sosyal - Duygusal Alan

Amaç 2 : K 1

Amaç 3 : K 1,3

Amaç 6 : K 1,3,4

Amaç 11 : K 3,5


Bilişsel Alan

Amaç 3 : K 1,4

Amaç 4 : K 8

Amaç 11 : K 1,2



Dil Alanı

Amaç 3 : K 1,2

Amaç 4 : K 8


Özbakım Becerileri

Amaç 1 : K 5,7



ETKİNLİKLER

ÖĞRENME SÜRECİ

SERBEST ZAMAN
BA A 11 : K 1,2

PMA A 2 : K 7,8

SDA A 3 : K 1,3

SDA A 6 : K 1,3,4

ÖB A 1 : K 5,7


Selâmlaşılarak güne başlanır. Önceden hazırlanmış olan köşeleri tanıtan simgeler (evcilik köşesi için, ev ve oyuncak resimleri; kitaplık köşesi için, kitap resimleri; blok köşesi için, blok resimleri; fen ve matematik köşesini simgeleyen araç gereç resmi; eğitici oyuncak köşesini simgeleyen resim vb...) çocuklara gösterilir. Ellerindeki bu simge kartlarının hangi köşelere ait olabileceği sorulur. Çocuklardan alınan cevaplar doğrultusunda simgeler uygun olan köşelere asılır. Öğretmen, her köşenin ismini söyleyerek içinde hangi oyuncakların bulunduğunu, etkinliğin bitiminde sınıfın düzenli olması için oyuncak ve araç gereçlerin eski yerlerine yerleştirilmesi gerektiğini anlatır.

Çocuklara hangi köşede oynamak istedikleri sorulur, tahtaya köşe simgelerinin yanına not edilir. Köşelerde oynarken, oyuncakların paylaşılması ve nazik davranışlarda bulunulması konularında hatırlatmalar yapılır. Serbest zaman boyunca çocuklar gözlemlenir ve gereken durumlarda rehberlik yapılır. Arkadaşlarına karşı nazik davranan, nezaket sözcükleri kullanan, oyuncaklarını paylaşan ve etkinlik boyunca uyumlu olan çocukların davranışları pekiştirilir, sözlü ödüllerde bulunulur.

Etkinliğin bitiminde öğretmen; “Hem oyun oynayacağız, hem de toplanacağız. Ben müziği açtığımda; sizler hızlıca toplanmaya başlayacaksınız, müziği kapattığımda olduğunuz yerde donup kalacaksınız.” diye yönerge vererek teypten hareketli bir müzik açar. Toplanma bittiğinde, köşelerin derli toplu olup olmadığı çocuklar ile birlikte kontrol edilir. En güzel toplanan köşelere gülen yüz takılarak ödüllendirme yapılır.


OYUN VE HAREKET
PMA A 1 : K 4

Toplanma sonunda çocuklardan yere çömelmeleri istenir. Öğretmen oyunun nasıl oynanacağını anlatır. “Köşe Bulmaca” oyunu oynanır. Öğretmen bir çocuk ve köşe ismi söyler. İsmi söylenen çocuk köşeyi bulup yanına gider. Bilemeyen çocuklara, ipucu olsun diye, istenilen köşeye yaklaştığında alkış tutulur. Köşeden uzaklaştığında alkış zayıflatılır, iyice uzaklaştığında alkış kesilir.

TÜRKÇE
SDA A 2 : K 1

SDA A 3 : K 1

DA A 3 : K 1,2

DA A 4 : K 8

BA A 3 : K 1,4


Oyun bitiminde çocuklar minderlere oturtulur. “Kalemim Yok, Silgim Yok” tekerlemesi söylenerek dikkatleri toplanır. Bilmeceler sorularak “Sabırsız Tavşan” isimli hikâye, kukla tekniği ile anlatılır. Kukla gösterisinin bitiminde:

– Hikâye kahramanları kimlerdi?

– Bu kişilerin yapmış olduğu olumlu ve olumsuz davranışlar hangileriydi?

– Biz konuşmalar sırasında karşımızdakine nasıl davranmalıyız? gibi sorular sorularak hikâye ve konu ile ilgili sohbet edilir. Öğretmen; arkadaşlarını, hikâyeyi ve kendisini dikkatli dinleyen çocuklara, kukla karakterleri verir. Onların da kukla gösterisi yapmalarını ister. Gösteri bitiminde öğretmen eline tef alarak “Bir Gün Okula Giderken” şarkısını söylemek üzere herkesin müzik köşesinden birer tef alıp, etkinliğe katılmasını ister. Hep birlikte şarkı tekrar edilir ve şarkıda geçen karakterlerin öykünmesi yapılır. Teypten klâsik bir müzik açılarak müzik eşliğinde “Ben Bir Ağacım” adlı parmak oyunu dramatize edilir.



Ben Bir Ağacım

Ben bir ağacım, (Kollar açılarak gösterilir.)

Bunlar da dallarım. (Kollar ve hareket ettirilir.)

Dallarım bir çiçek açtı, (Bir parmak açılır.)

Dallarım iki çiçek açtı, (İki parmak açılır.)

Dallarım üç çiçek açtı, (Üç parmak açılır.)

Dallarım dört çiçek açtı, (Dört parmak açılır.)

Dallarım beş çiçek açtı. (Beş parmak açılır.)

“Rüzgâr esti vuuuuuu... Rüzgârda sallandım...Yağmur yağdı, şıp, şıp, şıp. Islandım... Çiçeklerim döküldü... Lapa lapa kar yağdı, üşüdüm... Dallarıma kuşlar kondu... Güneş açtı, ısındım...” gibi yönergeler verilerek çocukların, mimikler ve vücut hareketleri ile bunları özgün bir şekilde ifade etmeleri sağlanır. Drama sonunda:

– Rüzgâr esince kendini nasıl hissettin? Yağmur yağınca kendini nasıl hissettin? Kar yağdığında kendini nasıl hissettin? Islanınca, dallarına kuşlar konunca, çiçeklerin dökülünce... kendini nasıl hissettin? gibi sorular sorulur, çocuklardan duygularını anlatmaları istenir.



SANAT
PMA A 2 : K 1,7,8

SDA A 11 : K 3,5



“Tik tak tik tak saatine bak, saatine bak. Sanat etkinliği başladı. Herkes masaya oturdu...” şeklinde tekerleme söyleyerek çocuklar masalara alınır. Önlerine fasulye, mercimek, nohut, kum, çakıl taşları, makarna taneleri, boncuklar vb. materyaller ile plâstik meyve suyu kutuları konulur. Çocukların her birine, bir parça malzeme verilir. Bu malzemeleri uygun şekilde plâstik şişelere koymaları istenir. Malzemeler şişelere konulduktan sonra, şişeler ağız kısımlarından malzemeler dökülmeyecek şekilde koli bandı ile kapatılır. Üzerleri değişik desende ve renkte paket kâğıtları ile kaplanır. Hazırlanan marakaslar müzik köşesine kullanılmak üzere kaldırılır.

AİLE KATILIMI

Çocuklar yaptıkları marakasları evlerine götürürler. Bu marakas eşliğinde evde bir şarkı söylemeleri istenir.

DEĞERLENDİRME

Çocuk açısından;

Öğretmen açısından;

Program açısından;


Yüklə 3,76 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   51




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin